• Ortodoncja
  Ortodoncja

  opis wad zgryzu

 • Protetyka
  Protetyka

  Opis - tutaj nalezy dodać opis baneu

 • Konkurs
  Konkurs

  Laureaci V edycji konkursu

 • Rejestracja
  Rejestracja

  To kolejny opis do baneru. Do uzupełnienia...

środa, 16 lipiec 2014 12:26

RADIOLOGIA CYFROWA

Zdjęcia rentgenowskie - drugie oczy stomatologa.
W procesie leczenia stomatologicznego ważną funkcję pełni diagnostyka radiologiczna.


Małgorzata Górska 2

Podstawą efektywnego leczenia jest jak najlepsza diagnostyka. Badania radiologiczne dają obecnie ogromne możliwości diagnostyczne, które lekarz stomatolog powinien wykorzystać dla dobra swoich pacjentów. Zdjęcia RTG wykorzystywane są w chirurgii, implantologii, stomatologii zachowawczej, protetyce, ortodoncji i leczeniu chorób przyzębia. Obecnie zdjęcia na kliszy rentgenowskiej zastąpione zostały zdjęciami cyfrowymi wyświetlanymi na ekranie komputera.

 
Dzięki zastosowaniu cyfrowych aparatów rentgenowskich otrzymujemy: mniejszą dawkę promieniowania, nawet do 90% w stosunku do konwencjonalnego zdjęcia RTG, natychmiastowy wynik badania na monitorze komputera wysokiej jakości obróbkę cyfrową obrazu - powiększanie zdjęcia w całości lub wybranych części, pomiar odległości wybranych punktów, przekształcanie w obraz trójwymiarowy (3D), itp., archiwizację danych na płycie CD umożliwiającą wielokrotne odtwarzanie lub drukowanie na kliszy.

Najczęściej do leczenia stomatologicznego wykorzystuje się zdjęcia radiologiczne:

ZĘBÓWKA

RVG (radiowizjografia, zdjęcia rtg cyfrowe punktowe zębów) Radiografia cyfrowa (RVG) umożliwia obniżenie dawki promieniowania jonizującego pochłanianego przez pacjenta nawet do 90%. Jest to metoda alternatywna dla tradycyjnych, czyli analogowych ,wykonanych na kliszy zdjęć rentgenowskich. Umożliwia uzyskanie zapisu zdjęcia w formie cyfrowej natychmiast po jego wykonaniu na ekranie monitora komputera. Metoda radiowizjografii cyfrowej jest obecnie najbezpieczniejszą metodą.

PANORAMA 1

RTG pantomograficzne (OPG, zdjęcie panoramiczne zębów) umożliwia ocenę całego stanu uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Dzięki uwidocznieniu wszystkich zębów wraz ze strukturami sąsiadującymi jest badaniem przesiewowym umożliwiającym wczesne wykrycie zmian patologicznych w kościach szczęki i żuchwy, a także w stawach skroniowo-żuchwowych oraz w zatokach szczękowych, ale zniekształca ono obraz struktur i niejednokrotnie stwarza problemy diagnostyczne spowodowane nakładaniem się struktur anatomicznych np. kręgosłup szyjny zasłania okolicę zębów przednich.

TELEBOCZNE

 

RTG cefalometryczne (zdjęcia  niezbędne np. dla ortodontów i specjalistów od stawu skroniowo-żuchwowego) zdjęcie cefalometryczne uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie badanego. Służą one do oceny i pomiarów (przy pomocy wielu analiz cefalometrycznych) głównie dla celów ortodoncji i protetyki stomatologicznej.

 

 

Przyszłością badań radiologicznych jest jednak tomografia wolumetryczna (CBCT), która staje się coraz bardziej dostępna. CBCT daje nieporównywalnie większe możliwości diagnostyczne i w przyszłości powinno zastąpić zdjęcia pantomograficzne jako rutynowo wykonywane badanie wstępne.

tomograf 1

TK (Tomografia wiązki stożkowej CBCT, 3D, tomografia wolumeryczna) badanie tomograficzne jest nieocenioną pomocą dla stomatologów, gdyż z dokładnością  do 0,075 mm można zobaczyć kanały zębów, resorbcję zębów, układ korzeni, twarzoczaszkę, itd. a wszystko trójwymiarowo i w przekrojach z każdej dowolnej strony ! Bardzo ważną i cenną cechą CBCT jest obrazowanie zarówno tkanek miękkich jak i kości. Żadne inne badanie dodatkowe nie daje takiej możliwości

 

tomograf 2

 

 

Tomografia wolumeryczna to obecnie jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod diagnozowania pacjenta, znajdująca swe zastosowanie w każdej dziedzinie z zakresu stomatologii, chirurgii i larygologii. Innowacyjność CBCT polega na zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, która naświetla badanego pacjenta w czasie pojedynczego (a nie wielokrotnego!) obrotu wokół jego głowy. Powoduje to znaczne skrócenie czasu badania i 10 krotną redukcję dawki promieniowania, tak istotnej dla pacjenta, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazów najwyższej jakości.W tradycyjnej, szpitalnej  tomografii komputerowej wykorzystuje się szczelinową wiązkę promieniowania, która wycina z obiektu badanego plaster po plastrze, okrążając wielokrotnie głowę pacjenta tak, by zobrazować jej całość. Przez to badanie trwa dłużej i dawka promieniowania pochłonięta przez pacjenta jest większa.

Badanie CBCT stosuje się jako metodę umożliwiającą dokładne diagnozowanie, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie zaplanować zabiegi i leczenie, oraz dokładnie ocenić potencjalne ryzyko. CBCT jest przydatne między innymi w:

tomograf 3-chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej np: usunięcie
  zębów mądrości, usunięcie torbieli korzeniowych, ocena
  procesów zapalnych, czy nowotworowych
-ortodoncji (leczenie wad zgryzu)
-endodoncji (leczeniu kanałowym zębów, szczególnie przy
  powtórnym leczeniu kanałowym)
- periodontologii (chorobach dziąseł i struktur otaczających zęby)
-implantologii (aby prawidłowo zaplanować wszczepienie implantu)
- chorobach stawów skroniowo-żuchwowych
- laryngologii (w diagnostyce zatok, noso-gardła i chrapania)

 Ponadto CBCT to:

jedyne badanie obrazowe ukazujące zarówno tkanki miękkie jak i struktury kostne, badanie jest nieinwazyjne, możliwe także u pacjentów z ograniczoną możliwością otwarcia ust, uzyskane dane niejednokrotnie umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia w stadium zaawansowania choroby niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.


Porównanie dawek efektywnych przy różnych procedurach i aparatach do CT

tomograf 44

 

Czy wiesz, że: z promieniowaniem emitowanym z naturalnych źródeł, takich jak kamienie, cegły i słońce mamy kontakt na co dzień, o czym nawet nie wiemy. Również podczas podróży samolotem jesteśmy narażeni na promieniowanie kosmiczne np: w czasie lotu z Warszawy do Chicago możemy otzrymać dawkę 102 mikroSv,  a zParyża do Tokio 138 mikroSv. Z tego wynika, że dawka jaką otrzymamy podczas badania CBCT jest o połowę mniejsza niż ta, którą otzrymujemy podczas podróży samolotem!

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo badań radiologicznych podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, decyzję o badaniach rentgenowskich należy podjąć po uprzednim zebraniu informacji o pacjencie w postaci wywiadu lekarskiego i oceny jego stanu. Ważne jest używanie do rentgenodiagnostyki nowoczesnego sprzętu zapewniającego stosowanie minimalnych dawek promieniowania RTG.

W przypadku kobiet ciężarnych ważną kwsetię stanowi poinformowanie lekarza lub radiologa o ciąży lub możliwości bycia we wczesnej ciąży, co umożliwia zaplanowanie diagnostyki w sposób najlepszy zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Zasadniczo ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania badań z zastosowaniem promieniowania X. Wykonanie takich badań u kobiet w ciąży jest ograniczone wyłącznie do niezbędnych przypadków. Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie badania radiologicznego przed rozwiązaniem, powinno ono być wykonane z zapewnieniem maksymalnej ochrony płodu przed promieniowaniem.

W pracowni Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed dysponujemy najnowszym sprzętem do rentgenodiagnostyki cyfrowej,  a personel jest przeszkolony w stosowaniu minimalnej ilości promieniowania niezbędnej do uzyskania oczekiwanych wyników. Podczas każdego badania pacjent jest zabezpieczony fartuchem ołowianym.

tomograf 5

 Tomograf laryngologiczno - stomatologiczny NewTom Giano umożliwia wykonanie wszystkich rodzajów badań stomatologicznych od zdjęć pantomograficznych, przez zdjęcia cefalometryczne (dla ortodontów), po tomografię CBCT3D. Jest to pierwsze w Zamościu urządzenie o tak dużym polu obrazowania. Aparat posiada zmienne pole obrazowania tomograficznego od 5cmm x 5cmm aż do 11 cmm x 8 cmm. Oznacza to, że przy jednym badaniu, jednym naświetleniu możemy uzyskać doskonały i precyzyjny obraz zarówno szczęki jak i żuchwy. Mamy możliwość rekonstrukcji 3D badanej okolicy. Tomograf NewTom Giano ma 10-krotnie niższą dawkę promieniowania dla pacjenta, w stosunku do tradycyjnych tomografii stosowanych w medycynie  szpitalnej!

Samo badanie trwa 9 sekund, a emisja promieniowania tylko 3,6 sekundy. Pacjent i lekarz kierujący na badanie otrzymują  płytę  z wykonanym badaniem, na której znajduje się specjalne oprogramowanie umożliwiające wykonywanie pomiarów i przegląd wyników.
Mamy możliwość wykonywania zdjęć także dla osób korzystających z wózków inwalidzkich

Zgodnie z najnowszymi wymogami urządzenia są bezpieczne i podlegają okresowej kontroli prowadzimy w naszej pracowni wewnętrzną kontrolę jakości czyli regularnie, codzienne, comiesięczne i coroczne testy aparatów. Posiadamy zestaw specjalnych fantomów stomatologicznych do przeprowadzania podstawowych testów fizycznych zgodnych z Polską Normą PN-EN 61223-3-4 oraz Europejską Dyrektywą o Urządzeniach Medycznych. Dzięki pełnej kontroli możemy utrzymywać standard naszych usług na najwyższym poziomie stale zapewniając naszym pacjentom maksymalny poziom bezpieczeństwa radiologicznego. Wszystkie nasze urządzenia posiadają wymagane w Polsce świadectwa jakości i zostały dopuszczone prawnie na rynek polski.

Pracownia RTG - Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed  dzięki nowoczesnemu tomografowi NewTom Giano jest jedną z najnowocześniejszych pracowni komputerowych 3D w Polsce. Naszym Pacjentom oferujemy najnowocześniejszy cyfrowy system obrazowania radiologicznego. Serdecznie zapraszamy do naszej pracowni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 21.30.

Zapraszamy do współpracy stomatologów i laryngologów i lekarzy innych specjalności.

Czy wiesz, że …

Pierwsze zdjęcie rtg ludzkiego ciała zostało wykonane 22 grudnia 1895 roku przez Wilhelma Conrada Roentgena.

 

Czytany 6049 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 czerwiec 2015 12:24
Więcej w tej kategorii: « PULS ŻYCIA KARIERA »