• Ortodoncja
  Ortodoncja

  opis wad zgryzu

 • Protetyka
  Protetyka

  Opis - tutaj nalezy dodać opis baneu

 • Konkurs
  Konkurs

  Laureaci V edycji konkursu

 • Rejestracja
  Rejestracja

  To kolejny opis do baneru. Do uzupełnienia...

poniedziałek, 12 listopad 2012 08:01

ENDODONCJA

Próchnica zęba jest początkowo procesem bezbolesnym. Ząb może reagować na temperaturę, pokarmy słodkie itp. Gdy zaczyna samoistnie boleć to infekcji uległa miazga czyli tzw. nerw zęba. Jeśli dojdzie do tego, że próchnica sięga nerwu - dochodzi do stanu zapalnego miazgi który objawia się bardzo silnym bólem, szczególnie w nocy. Proces ten jest już nieodwracalny.
1-17Pacjenci są tak zmęczeni cierpieniem, że zdesperowani chcą usunąć ząb. Tymczasem nie jest to konieczne. Aby przywrócić prawidłową funkcję zęba należy poddać go leczeniu kanałowemu. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionego zapalnie nerwu poprzez dokładne oczyszczenie systemu kanałów korzeniowych. Należy odnaleźć wszystkie kanały i na całej długości oczyścić je, poszerzyć oraz szczelnie wypełnić materiałem, tak, aby nie doszło do powtórnego zakażenia, a na koniec odbudować zniszczoną koronę zęba. Skuteczność leczenia jest bardzo wysoka, aczkolwiek procedura ta jest bardzo czasochłonna, wymagająca dużych umiejętności i kosztownego instrumentarium. Przy stosowaniu nowoczesnych technik opracowania i wypełniania kanałów powikłania te zdarzają się niezmiernie rzadko. Całość leczenia kanałowego powinna przebiegać pod kontrolą radiologiczną. Jeżeli pacjent zwleka z pójściem do stomatologa - proces patologiczny (bakterie w kanale) zostaje przeniesiony w okolice wierzchołka zęba i obejmuje swym zasięgiem tkanki okołowierzchołkowe.
Tkanki okołowierzchołkowe mają dużą zdolność regeneracyjną. Leczenie chorób tych tkanek polega na zastosowaniu odpowiedniego leczenia kanałowego, którego zadaniem jest całkowite usunięcie bakterii z kanału korzeniowego oraz pobudzenie do regeneracji zniszczonych przez stan zapalny tkanek. Do leczenia zmian stosuje się materiały bioaktywne oparte na bazie wodorotlenku wapnia. 

Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym pełne wyleczenie tkanek okołowierzchołkowych można zaobserwować na zdjęciu rtg już po 6 miesiącach od zabiegu. Czasem na pełny efekt trzeba czekać dłużej, zależy to od wielkości zmian i od możliwości  regeneracyjnych organizmu pacjenta. W zębach z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi, które nie rokują wyleczenia metodami zachowawczymi, można wykonać resekcję wierzchołka korzenia. Resekcja jest zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem zmian okołwierzchołkowych. Najczęściej wykonuje się resekcję zębów jednokorzeniowych, w tym głównie siekaczy i kłów.

Hemisekcja, wykonywana przy zębach wielokorzeniowych, polega na przecięciu i usunięciu części zęba (np. jeden korzeń), która nie nadaje się do leczenia zachowawczego. Pozostawiona część zęba może zostać wykorzystana do odbudowy protetycznej.

Czytany 6201 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 lipiec 2014 09:43