fbpx
Aparat ortodontyczny korygujący wadę zgryzu

ORTODONCJA

Jakie korzyści zapewniają nam proste zęby? Po pierwsze, co oczywiste: piękny uśmiech, którym z radością dzielimy się z innymi. Po drugie: większą skuteczność w zapobieganiu niebezpiecznym chorobom, takim jak próchnica i paradontoza. Dzieje się tak, ponieważ prosty zgryz ułatwia przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej. W dzisiejszych czasach posiadanie aparatu ortodontycznego nie jest już powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie, możemy mówić o modzie na aparaty, która jest niezwykle korzystna dla naszego zdrowia – dzięki niej zęby stają się prostsze, pozbywamy się uciążliwych wad zgryzu i podnosimy swoją samoocenę. Nieestetyczne szpary między zębami, stłoczenia zębów, dotylne położenie żuchwy i innego rodzaju wady zgryzu to problemy, z którymi pozwoli nam się uporać dobry ortodonta.

Warunkiem koniecznym do założenia aparatu dzieciom jest posiadanie przez nie pełnego uzębienia stałego. W przypadku osób dorosłych wiek nie odgrywa żadnej roli – na założenie aparatu decydują się zarówno trzydziestolatkowie, jak i osoby po pięćdziesiątce. Przemawiają za tym rozmaite korzyści zdrowotne oraz estetyczne, ponieważ piękny uśmiech jest równie ważny dla wizerunku, jak staranna fryzura, zadbana cera czy gustowny ubiór. Nowoczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i oferuje im szeroki wybór aparatów ortodontycznych, od tych dyskretnych, niezwykle trudnych do dostrzeżenia przez osoby postronne, aż po aparaty zdobiące zęby niczym biżuteria. Kolejną zaletą wiążącą się z noszeniem aparatu ortodontycznego jest fakt, że dzięki niemu twarz wygląda młodziej – zmieniające się podczas leczenia ortodontycznego położenie zębów wymusza zmianę położenia tkanek miękkich. Zęby w większym stopniu podpierają policzki i zapobiegają postępującemu z wiekiem „zapadaniu się” twarzy! Nazywamy to zjawisko liftingiem ortodontycznym.

APARAT ORTODONTYCZNY STAŁY Z KOLOROWYMI LIGATURAMI

Aparaty stałe przytwierdza się do zewnętrznych powierzchni zębów pacjenta. Ich konstrukcja składa się z zamków, pierścieni oraz łuków metalowych, powlekanych teflonem czy też silikonem. Aparaty metalowe są wykonane z tytanu lub stopów metali z niklem, lub bezniklowych. Łuk mocowany jest do zamków za pomocą indywidualnie dobieranych kolorowych ligatur. W ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o indywidualny, odpowiadający potrzebom pacjentów, wygląd aparatu! W przypadku korzystania z ww. aparatu stałego, wizyty kontrolne powinny mieć miejsce co 3 do 6 tygodni.

APARAT STAŁY SAMOLIGATURUJĄCY

To specjalny, nowoczesny typ aparatu, który za sprawą specyficznej budowy zamków, pozwala na użycie w trakcie prostowania zębów siły dużo mniejszej niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Siła ta jest taka sama w trakcie całego okresu leczenia. Stosowanie aparatu samoligaturującego obniża dyskomfort towarzyszący leczeniu, a wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym stają się rzadsze i krótsze (co 8 – 12 tyg.).

APARAT ORTODONTYCZNY RUCHOMY

Ten rodzaj aparatu stosuje się głównie w leczeniu dzieci – gdy w jamie ustnej są zarówno zęby mleczne, jak i stałe, niejednokrotnie jako przygotowanie do dalszego leczenia aparatem stałym. Doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich wad zgryzu, które zostały wcześnie wykryte. Aparat ruchomy składa się z akrylowej płytki, do której przymocowane są metalowe, doginane indywidualnie, elementy – śruby, sprężynki. Pacjent nosi aparat przez określoną, ustaloną z lekarzem, liczbę godzin, wyjmując go jedynie na czas posiłków i zabiegów higienicznych.

APARAT CLEAR ALIGNER

Ten typ aparatu to innowacyjne i dyskretne rozwiązanie, które sprawia, że nakładki korygujące zgryz są niemalże niewidoczne. Co bardzo ważne, nakładki nie wywołują reakcji alergicznych, mogą być stosowane przez osoby uczulone na nikiel i klej kompozytowy. Kolejną z zalet tego rozwiązania jest jego wygoda – nakładki Clear Aligner są niezwykle łatwe do wyjmowania, co w znacznym stopniu ułatwia troskę o odpowiednią higienę jamy ustnej. Efekty leczenia w dużym stopniu zależne są od samego pacjenta, jego systematyczności i przestrzegania zaleceń ortodonty. Aparaty Clear Aligner nosi się przez około 20 godzin w trakcie doby.

Aparat retencyjny, czyli retainer, jest specjalnym typem aparatu ortodontycznego, które zadaniem jest utrwalenie efektu estetycznego, jaki udało się osiągnąć podczas leczenia ortodontycznego. Aparaty retencyjne pozwalają dziąsłom i zębom pacjenta przystosować się do nowych warunków zgryzowych i zredukować ryzyko powrotu problemów ze zgryzem. Przygotowujemy zarówno retainery stałe, jak i ruchome.

Jakie rodzaje wad zgryzu wyróżniamy?

Wśród wad zgryzu wyróżnić można przede wszystkim tyłozgryz oraz przodozgryz. Tyłozgryz polega na dotylnym przesunięciu dolnej szczęki w stosunku do płaszczyzny czołowej. Przodozgryz z kolei to doprzednie przesunięcie dolnej szczęki w porównaniu z płaszczyzną czołową. Oczywiście wada zgryzu danego pacjenta jest diagnozowana przez jednego z naszych specjalistów. Leczenie wad zgryzu prowadzimy w naszej klinice w Zamościu. Wiele z nich da się skutecznie wyleczyć za pomocą wspomnianych wcześniej aparatów ortodontycznych. Lekarz po ocenie stanu uzębienia i ustawieniu szczęk dobiera możliwe opcje leczenia i przedstawia je pacjentowi, aby mógł wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie.

Jeżeli zastanawiasz, ile wyniesie Cię założenie aparatu ortodontycznego w klinice Multimed, zajrzyj do naszego cennika bądź skontaktuj się z nami telefonicznie. Aparat ortodontyczny – cena zależy od modelu aparatu oraz długości leczenia.

callnow(84) 63 963 30