• Ortodoncja
  Ortodoncja

  opis wad zgryzu

 • Protetyka
  Protetyka

  Opis - tutaj nalezy dodać opis baneu

 • Konkurs
  Konkurs

  Laureaci V edycji konkursu

 • Rejestracja
  Rejestracja

  To kolejny opis do baneru. Do uzupełnienia...

poniedziałek, 12 listopad 2012 08:38

ORTODONCJA

Każdy z nas marzy o zdrowym, prostym uśmiechu. Nieleczone wady zgryzu nie tylko wpływają na nasz wygląd, ale również mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń zębów – ścierania szkliwa lub próchnicy. Jeszcze do niedawna aparaty ortodontyczne raczej były kojarzone z osobami młodszymi - dziećmi i nastolatkami. Na szczęście zauważamy coraz większą świadomość u osób starszych. Niezależnie od wieku, warto zadbać o swoje zęby! Leczeniem ortodontycznym możemy objąć pacjentów w każdym wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby aparat zębowy nosiła osoba po pięćdziesiątce. Ważne, aby miała zdrowe zęby.

Profilaktyka ortodontyczna

Istnieje wiele przyczyn powstawania wad zgryzu, a jedną z nich są złe nawyki. Profilaktykę ortodontyczną warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej, nawet u dwulatków. W przypadku wczesnego wykrycia wad zgryzu możliwe jest szybkie i skuteczne przeciwdziałanie. Ortodonta ma wówczas dużo większe pole do manewru, ponieważ wada zgryzu postępuje wraz z wiekiem dziecka. Uzębienie należy leczyć zarówno u bardzo małych, jak i trochę starszych dzieci. Co powinno nas zaniepokoić?

 • Częste ssanie kciuka
 • Wkładanie przedmiotów do ust
 • Problemy z wymową lub przeżuwaniem
 • Oddychanie ustami
 • Stale otwarta buzia
 • Stłoczenie lub przekrzywienie zębów
 • Zbyt wczesna lub zbyt późna utrata zębów mlecznych
 • Nieprawidłowy zgryz (nadmierne zachodzenie zębów górnych na dolne)
 • Zgrzytanie zębami
 • Ścieranie się zębów

Odpowiednio wcześnie rozpoznane złym nawykom lub rozwijającym się wadom ortodonta może skutecznie przeciwdziałać. Przy dobrej współpracy z rodzicami dziecka i małym pacjentem, możliwe jest przywrócenie zębom prawidłowej pozycji. W przypadku nastolatków i dorosłych niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego.

H2: Leczenie ortodontyczne nastolatków i dorosłych

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zepsute zęby i wymienić uszkodzone plomby. Jest to warunek konieczny, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne. Kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęć cefalometrycznych i pantomograficznych oraz wycisku zębów górnych i dolnych. Na podstawie wycisków stworzony zostanie gipsowy model, który posłuży do zaplanowania leczenia ortodontycznego obejmujące kilkanaście najbliższych miesięcy. W przypadku aparatów stałych, leczenie zwykle trwa od 12 do 24 miesięcy, a jego długość uzależniona jest od wady zgryzu - im wada jest większa, tym dłużej trwa leczenie. Pacjenci mogą wybierać pomiędzy aparatem tradycyjnym z gumowymi ligaturami i samoligaturującym. Inną metodą leczenia jest stosowanie aparatów ruchomych, na przykład przy użyciu aparatów typu Clear Aligner. Jest to nowoczesne i dyskretne rozwiązanie, dzięki któremu nakładki są niemalże niewidoczne. Nakładki zdejmują się łatwo, więc nie ma najmniejszych problemów z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Efekty takiego leczenia w głównej mierze zależą od samego pacjenta i jego systematyczności. Aparat należy nosić około 20 godzin dziennie.

Przedstawiliśmy Państwu jedynie część możliwości, jakie niesie współczesna ortodoncja. Gorąco zapraszamy do wizyty w naszym gabinecie. Doświadczeni ortodonci z pewnością wyleczą i „wyprostują” Państwa zęby! Jeśli pragną Państwo osiągnąć jeszcze lepsze efekty, polecamy dodatkowo wybielanie zębów w naszym gabinecie.

Czytany 8307 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 luty 2018 16:01
Centrum Stomatologii Estetycznej "MULTIMED"
ul. Śląska 40 Zamość 22-400
+48846396330 +48500028652