fbpx
złamana jedynka

Co zrobić w przypadku złamania zęba?

Pomimo tego, że szkliwo zębów swoją twardością nie ustępuje granitowi, zdarza się, że ulega on urazom mechanicznym, prowadzącym do ukruszenia się, złamania lub pęknięcia zęba w obrębie szkliwa, zębiny a nawet miazgi. Co robić w takiej sytuacji?

Jak uratować złamany ząb?

Bez względu na rodzaj uszkodzenia, należy bezzwłocznie umówić się do lekarza stomatologa, aby ten obejrzał zniszczony ząb i zaproponował jego regenerację. Przy poważnych i głębokich pęknięciach, zlokalizowanych w obszarze miazgi i dziąseł, może okazać się konieczne wykonanie prześwietlenia i leczenie kanałowe, po którym zakłada się koronę, uzupełniającą utracony ząb. Możliwe jest także wykonanie implantu zębowego, jeśli okaże się, że złamanie nastąpiło bardzo głęboko. W takiej sytuacji brak zęba może skutkować przesunięciem się sąsiednich zębów, prowadząc do poważnych schorzeń.

W przypadku płytszych złamań i ukruszonych zębów w obszarze szkliwa – możliwa jest rekonstrukcja zęba za pomocą wypełnienia z kompozytu lub licówek, przyklejanych na przód zęba. Jeśli udało się nam zachować odłamany fragment zęba – istnieje możliwość wykorzystania go do procesu regeneracji.

Dlaczego złamany ząb to poważny problem?

Z ukruszonym, złamanym czy tylko pękniętym zębem nie można zwlekać i należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa. Uszkodzone zęby są osłabione i mniej wytrzymałe, nie są też tak odporne na działanie wielu substancji zawartych w jedzeniu, np. kwasy. Złamany ząb to nie tylko ból, ale także dyskomfort podczas jedzenia i picia, zwłaszcza zimnych lub ciepłych płynów. Uszkodzone zęby bywają niezwykle nadwrażliwe, przez co są słabsze i bardziej podatne na dalsze urazy, dlatego do czasu wizyty u stomatologa, powinno się ostrożnie z nimi postępować i uważać na nie podczas spożywania posiłków.

callnow(84) 63 963 30