fbpx
implanty zębowe

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu implantacji?

Zabieg implantacji przeprowadza się w przypadku braków w uzębieniu – zarówno pojedynczych, jak i mnogich. Polega on na wszczepieniu tytanowego implantu, na którym później umieszczana jest korona zęba. Implantacja pozwala na trwałą i estetyczną odbudowę uzębienia. Czy jednak zabieg implantacji można przeprowadzić u każdego? Jakie są ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Spieszymy z odpowiedzią.

Ogólne przeciwwskazania do wszczepienia implantu

Pierwszym rodzajem przeciwwskazań do wszczepienia implantu są przeciwwskazania ogólne. Dotyczą one przede wszystkim jednostek chorobowych wpływających na cały organizm. Do takich przeciwwskazań zaliczyć można osteoporozę, zaawansowaną, nieustabilizowaną cukrzycę, chorobę alkoholową, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe.

Oprócz tego zabiegu implantacji nie można przeprowadzać w okresie ciąży czy po zabiegach chirurgicznych, w czasie, gdy odporność jest jeszcze obniżona. Co istotne, implanty zęba można wszczepiać jedynie osobom dorosłym, u których rozwój tkanek kostnych został całkowicie zakończony. Zwykle następuje to w okolicy od 17 do nawet 25 roku życia. Także zażywanie niektórych leków może być przeciwwskazaniem do zabiegu implantacji. W takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Przeciwwskazania miejscowe do zabiegu implantacji

Istnieją również miejscowe przeciwwskazania do zabiegu implantacji. Należą do nich przede wszystkim wszelkie aktywne stany zapalne czy choroby takie jak parodontoza. Istotne znaczenie ma też rozmieszczenie zdrowych zębów pacjenta – przestrzeń na umieszczenie implantu nie może być  zbyt mała. Ze względu na dość obszerny katalog przeciwwskazań przed przeprowadzeniem zabiegu implantacji niezbędna jest konsultacja.

callnow(84) 63 963 30