fbpx
Implant zębowy

Czym jest implant ?

Implant to tytanowy, sztuczny korzeń zęba służący do osadzenia jednego czy grupy zębów, albo elementów podtrzymujących protezę .

Na czym polega zabieg implantacji?

Sam zabieg jest najczęściej dwuetapowy – najpierw przygotowywane jest miejsce na implant, następnie wprowadza się wszczep i zamyka pole operacyjne. W ciągu następnych 3- 4 miesięcy wszczep „przyjmuje się”, komórki tkanki kostnej swoimi wypustkami chwytają się porów w pokrywającej implant plazmie tytanowej. Następuje tzw. osteointegracja, czyli zrośnięcie się wszczepu z kością. To właśnie ten etap gwarantuje nam długoletnie utrzymanie implantu.
Po wytworzeniu tak solidnego oparcia możemy zacząć drugi etap – pobranie wycisków i odbudowę brakujących zębów.

Czy zabieg jest bolesny ?

Samo wprowadzenie implantu nie jest bolesne, wystarczy w zupełności znieczulenie takie jak przy usuwaniu zęba. Jedyne uczucie towarzyszące przygotowaniu miejsca pod implant to lekka wibracja.

Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym ,a to u większości pacjentów, kojarzone jest z bólem. Ale tak wcale nie musi być. Współczesna farmakologia dysponuje skutecznymi sposobami za pomocą których dolegliwości ,występujące w pierwszych dniach po zabiegu ,nie będą dla pacjenta problemem. Już następnego dnia po implantacji można normalnie funkcjonować.

Jakie czynniki mają wpływ na przyjęcie się implantu?

Przede wszystkim ogólny stan zdrowia pacjenta i ilość kości w którą wprowadza się implant.

Ważnym elementem warunkującym powodzenie zabiegu jest pełna aseptyka ( sterylność ) zabiegu. Zarówno pacjent jak personel medyczny powinien być ubrany w sterylne fartuchy jednorazowe, a sprzęt medyczny musi być okryty jałowymi serwetami. Kolejnym elementem jest specjalne urządzenie do przygotowywania łoża pod implant i wprowadzania go na odpowiednią głębokość. Ma to ogromne znaczenie , ponieważ podczas opracowywania miejsca pod wszczep należy chłodzić wiertło sterylną solą fizjologiczną, aby nie spowodować przegrzania kości. Przegrzanie kości jest najczęstszą przyczyną odrzutu implantu.

Wiele także zależy od zachowania optymalnej higieny przez pacjenta po zabiegu.

Ostatnim elementem jest sam system implantologiczny. Jest wiele firm produkujących implanty- ważne aby pacjent wybierał takie systemy , które na rynku są od wielu lat, mają badania naukowe potwierdzające ich skuteczność. Rekomendowanym przeze mnie systemem , którym sami pracujemy, jest ANKYLOS i XIVE firmy Dentsply Friadent . Implanty te posiadają unikalną powierzchnię Cell Plus , która sprzyja szybkiemu wgajaniu się w kość oraz niebywałą estetykę.

U pacjentów z bezzębiem , Ankylos-Syncon daje możliwość natychmiastowego obciążenia implantów. Krótko mówiąc – pacjent zaraz po zabiegu wychodzi ze stabilną protezą.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji ?

Mogą być one ogólne wynikające ze stanu zdrowia pacjenta np. osteoporoza jest przeciwwskazaniem bezwzględnym. Pacjenci z chorobami krążenia, cukrzycą , chorobami tarczycy lub innymi problemami zdrowotnymi mogą poddać się zabiegom implantacyjnym po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym . Niejednokrotnie potrzebne są dodatkowe badania laboratoryjne.

Utrudnieniem w zabiegach bywa niekiedy mała ilość kości pacjenta. Wykonujemy wtedy modele i tomografię komputerową. Na jej podstawie określamy możliwości powiększenia masy kostnej, która umożliwi implantację. Tomografia komputerowa pomocna jest także przy planowaniu pozycji implantów ,umożliwiającej bezpieczne wprowadzenie wszczepów tak, aby ominąć przebiegające w kości, nerwy i naczynia krwionośne.

Czy wiek pacjenta ma jakieś znaczenie przy tych zabiegach ?

Przeszkodą może być tylko dolna granica wieku, ponieważ implanty mogą być osadzane tylko w pełni ukształtowanej kości. Nie występują żadne ograniczenia wiekowe dla starszych pacjentów, którzy są w dobrym stanie ogólnym. Krótko mówiąc nikt nie jest „za stary „ na implantację.

Implant jest ciałem obcym, które wprowadza się do organizmu. Czy istnieje możliwość jego odrzucenia ?

Implanty przyjmują się zwykle bezproblemowo. Istnieje minimalny procent powikłań i to wyłącznie w początkowym okresie gojenia. Można to wtedy łatwo skorygować. Literatura podaje 95% powodzeń w leczeniu za pomocą implantów, a jedynie 5% niepowodzeń. Mówi to samo za siebie. Przy zachowaniu odpowiednich procedur zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta odsetek niepowodzeń jest minimalny.

Jeżeli pacjent został prawidłowo zakwalifikowany do zabiegu, leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo a pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza, implant na pewno będzie trwały. Większość wiodących na świecie producentów implantów daje wieloletnią gwarancję i zwrot komponentów dla lekarza w uzasadnionych przypadkach. Daje to możliwość ponownego wszczepienia implantu bez ponoszenia kosztów przez pacjenta.

Czy implanty są drogie ?

Pojęcie kosztów jest względne, ale nie są to tanie procedury. W porównaniu do innych sposobów leczenia , ten początkowo wysoki koszt, daje dużo lepszą stabilizację i o niebo lepszą estetykę uzupełnienia. Komfort noszenia uzupełnień protetycznych na implantach jest porównywalny z naturalnym uzębieniem. W przypadku pacjentów z całkowitym brakiem uzębienia, stabilizacja ruchomych protez na elementach retencyjnych opartych na implantach, podnosi jakość życia. Mogą oni bezpiecznie się uśmiechać, spokojnie jeść i pić.

W przyszłości, jak pokazują doświadczenia ogólnoświatowe, leczenie implantologiczne stanie się leczeniem podstawowym. Już dziś jesteśmy na to przygotowani.

callnow(84) 63 963 30