Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w wieku rozwojowym. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego też niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby.
Niezwykle ważne jest, aby nasze pociechy były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.
Budowa zębów mlecznych sprawia, iż są one szczególnie podatne na powstawanie i rozwój choroby próchnicowej. Konsekwencje nieleczonej lub zbyt późno zdiagnozowanej próchnicy są nieodwracalne. Powoduje to konieczność podjęcia leczenia zachowawczego, niekiedy leczenia endodontycznego (kanałowego), a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesną utratę zęba mlecznego. Profilaktyka i wczesne leczenie choroby próchnicowej w okresie uzębienia mlecznego ma więc olbrzymie znaczenie.
Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom, które mogą powstać na każdym etapie rozwojowym młodego człowieka, dziecko powinno być pod stałą i regularną opieką stomatologiczną. Najważniejsza jest pierwsza wizyta. Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje jego późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym. Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych Pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem zabawy i mile spędzonego czasu.
Kolejnym wyzwaniem stomatologii dziecięcej jest leczenie bez bólu. Niestety tradycyjne znieczulenie podawane przy pomocy strzykawki może boleć.
Dlatego młodszym Pacjentom proponowane jest znieczulenie THE WAND. Jest to nowoczesny, sterowany komputerowo system do podawania znieczulenia. Znieczulenie przebiega bezboleśnie z uwagi na wolne tempo podawania płynu, który może być na bieżąco wchłaniany.
W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego w sposób tradycyjny, proponowany jest zabieg sedacji. Sedacja pozwala na osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego i pokonanie bólu. Jest to mieszanina podtlenku azotu i tlenu, która wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u dziecka podstawowych odruchów i świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki zakładanej na nos. Stosowanie podtlenku azotu jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecanym dla dzieci. Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego. Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu. Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą, padaczką, hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem (ze względu na brak wzrostu ciśnienia krwi związanego z lękiem przed leczeniem).
Zatem szeroki wachlarz stomatologii dziecięcej pozwoli na kompleksowe zajęcie się problemami stomatologicznymi małych Pacjentów. Od najmłodszych lat uczmy dzieci higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u stomatologa a będzie to dobra inwestycja na przyszłość.