Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Posiada kolor nieco ciemniejszy niż odcień zębów, a w wyniku spożywania niektórych produktów spożywczych (np. kawa, herbata) czy palenia papierosów może stawać się ciemniejszy. Tworzy się na powierzchni zębów już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów, dlatego też regularna higiena jamy ustnej (rano i wieczorem) jest tak ważna.
Kamień nazębny to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Może stanowić zagrożenie dla zębów i dziąseł, ponieważ może przyczyniać się do m.in. stanów zapalnych, odsłonięcia szyjek zębowych, zwiększenia wrażliwości zębów, obrzęków i krwawienia dziąseł, paradontozy, a także nieprzyjemnego zapachu z ust. Zabieg usuwania kamienia nazębnego wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Jak często należy go przeprowadzać, aby cieszyć się estetycznymi i zdrowymi zębami?
Usuwanie kamienia nazębnego — jak często powtarzać?
Usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling, to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych wykonywanych w naszej klinice stomatologicznej. Częstotliwość, z jaką należy go wykonywać, w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Szybkość tworzenia się kamienia na zębach zależy od kilku czynników, w tym m.in. higieny jamy ustnej, diety, wieku, uwarunkowań genetycznych (np. skład śliny), a także stosowanych używek (np. częste picie kawy, palenie papierosów). Stomatolog na podstawie oceny stanu zębów i przy uwzględnieniu wyżej wymienionych czynników jest w stanie doradzić pacjentowi, jak często powinien poddawać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego.
W większości przypadków jednak scaling najlepiej wykonywać przynajmniej raz na pół roku, czyli podczas profilaktycznych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Jednak osoby, które są szczególnie narażone na powstawanie kamienia nazębnego, powinny częściej odwiedzać dentystę w celu jego usunięcia. W przypadku pacjentów z chorobami przyzębia zabieg ten może być rekomendowany nawet od 3 do 6 razy do roku.