fbpx
kobieta trzymająca implanty zębowe

Jak długo trwa proces gojenia dziąsła pod implant?

Implanty stomatologiczne pozwalają na trwałe i estetyczne uzupełnienie braków uzębienia. Chociaż sam zabieg ich wszczepienia nie trwa długo, to jednak cała procedura wymaga czasu i podjęcia stosownych działań — zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, jak długo trwa proces gojenia się dziąsła pod implant.

Ile czasu wymaga implantacja zęba?

Cały proces implantacji składa się z kilku etapów. Przede wszystkim niezbędne jest przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki, po której następuje kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Wykonywany jest też wstępny plan leczenia. Jeśli implant stomatologiczny docelowo ma być zastosowany w miejscu obecnego zęba, konieczne jest jego usunięcie. Wówczas trzeba przygotować się na kilkumiesięczny okres gojenia dziąsła. Najczęściej implant można wszczepić po ok. 3-6 miesiącach od zabiegu ekstrakcji. Bardzo ważne jest, aby doszło do całkowitego zagojenia zębodołu, gdyż musi powstać nowa tkanka łączna. Dziąsło powinno być też w pełni zregenerowane. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia implantacji bezpośrednio po usunięciu zęba.

Osteointegracja, czyli rekonwalescencja po wszczepieniu implantu

Zdecydowanie dłużej trwa osteointegracja, czyli proces polegający na łączeniu się kości z powierzchnią implantu. Zwykle wynosi on od 6 tygodni do nawet kilku miesięcy. Jednocześnie same tkanki dziąsła goją się po ok. 10-14 dniach.

Bardzo ważne jest przy tym, aby pacjent stosował się do zaleceń lekarza. Dotyczą one pewnych zmian w codziennym jadłospisie (np. unikanie produktów twardych), a także unikania wysiłku fizycznego, palenia papierosów i spożywania alkoholu, a nawet dotykania miejsca umieszczania implantu zarówno palcem, jak i językiem.

Po zabiegu pacjent otrzymuje antybiotyk oraz środki przeciwbólowe. Na czas integracji implantu z kością wykonywane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne. Po tej części leczenia można przejść do kolejnego etapu, polegającego na odsłonięciu implantu i założeniu śrub gojących, które kształtują tzw. profil wyłaniania zęba z dziąsła. Mocowane są specjalne łączniki, do których przykręca lub cementuje się korony, mosty lub protezy.

callnow(84) 63 963 30