fbpx
most porcelanowy

Jak odbudować koronę zęba?

Korona to najbardziej wysunięty ponad powierzchnię dziąsła element anatomiczny zęba. Wszelkie jej uszkodzenia czy ubytki mogą nie tylko zaburzać funkcje jamy ustnej, ale również wpływają na estetykę uzębienia. Na szczęście współczesna stomatologia zapewnia wiele różnych możliwości z zakresu odbudowy korony zęba.

Kiedy trzeba odbudować koronę zęba?

Zabiegi z zakresu odbudowy korony zęba wskazane są w sytuacji, gdy doszło do jej uszkodzenia, np. z powodu urazu mechanicznego lub stanu chorobowego. W tym przypadku celem jest podjęcie takich działań, które nie tylko przywrócić estetykę uzębienia, ale również właściwych funkcji zębów, gdyż niektóre ubytki mogą utrudniać prawidłowe gryzienie.

Wskazań do wykonania zabiegu odbudowy korony zęba jest wiele. Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny stomatologa i dostosowania metody z uwzględnieniem stopnia uszkodzenia zęba, ogólnego stanu tkanek jamy ustnej, a także preferencji i możliwości finansowych pacjenta. Najczęściej do uszkodzeń korony dochodzi w wyniku uszkodzenia mechanicznego, np. ukruszenie lub złamanie. Niekiedy konieczne jest usztywnienie korony w celu jej wzmocnienia. Są też sposoby pozwalające na to, aby skutecznie poprawić estetykę uśmiechu, np. poprzez zatuszowanie nierówności, bruzd czy przebarwień. Rekonstrukcja zęba, w tym korony, jest wykonywana także po leczeniu endodontycznym na skutek zaawansowanej próchnicy.

Jakimi metodami można odbudować koronę zęba?

Obecnie pacjenci gabinetów stomatologicznych mogą skorzystać z wielu metod odbudowy korony zębowej. Protetyka zapewnia szereg rozwiązań, które łączą w sobie estetykę wykonania z wygodą użytkowania i trwałością. Zaliczamy do nich m.in.:

Licówki. To cienkie płytki z kompozytu lub porcelany, które świetnie sprawdzą się do zamaskowania różnego rodzaju niedoskonałości estetycznych uzębienia. Umożliwiają też zmianę kształtu czy poszerzenie zębów, zamknięcie szpar czy odbudowę starych powierzchni siecznych zębów przednich.

Korony i mosty pełnoceramiczne. Zapewniają wysoką estetykę zbliżoną do naturalnych zębów pacjenta. Sprawdzą się w przypadku konieczności uzupełnienia większych braków uzębienia, np. 2-3 zębów.

Mosty protetyczne. Pozwalają na odbudowę brakujących zębów przy wykorzystaniu zdrowych zębów pacjenta. Jest to konstrukcja, która składa się z filarów i przęsła. Filarami są oszlifowane zęby własne pacjenta, na których mocuje się korony protetyczne. Przęsła to odbudowywane brakujące zęby połączone z filarami. Jest to stałe rozwiązanie protetyczne.

Wkłady koronowe inlay i nakłady onlay i overlay. To alternatywa dla tradycyjnych wypełnień zęba (tzw. plomby), jednak są od nich bardziej odporne i estetyczne. Onlaye oraz overlaye znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy naturalny ząb utracił wiele swoich tkanek i niezbędna jest rekonstrukcja w większym zakresie. Możliwe jest odtworzenie anatomicznych szczegółów zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe. Wykonywane są wtedy, gdy uszkodzenie zęba jest duże, więc nie ma możliwości zastosowania korony protetycznej. Wkład składa się z części korzeniowej, która mocowana jest w kanale korzeniowym zęba, oraz części koronowej, wystającej w jamie ustnej, o kształcie zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną.

Protezy szkieletowe i całkowite. Są to metody, które znajdują zastosowanie przy dużych lub całkowitych brakach zębowych.

callnow(84) 63 963 30