Próchnica to jedna z najczęściej występujących chorób zębów. Nieleczona wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także całego organizmu. Aby uniknąć przykrych skutków, warto wdrożyć profilaktykę przeciw próchnicy. Jak powinna ona wyglądać? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się zdrowymi zębami? Spieszymy z odpowiedzią.
Regularne wizyty u stomatologa
Najważniejszą częścią profilaktyki przeciw próchnicy są regularne wizyty u stomatologa. Lekarz wnikliwie ocenia stan uzębienia, dzięki czemu jest w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany. Szczególnie te na zębach przedtrzonowych oraz trzonowych mogą umknąć Twojej uwadze. Z tego też względu stomatologia zachowawcza jest tak istotna. Co więcej, stomatolog rozpozna również ewentualną nadwrażliwość, która również może być objawem początkowego stadium próchnicy. Dzięki temu będzie on w stanie zalecić odpowiednie środki do codziennej higieny jamy ustnej oraz zaproponować zabiegi w gabinecie.
Odpowiednia higiena jamy ustnej
W zapobieganiu próchnicy kluczową rolę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o regularne, dokładne mycie zębów. Powinno trwać ono co najmniej 2 minuty. Najlepiej stosować ruchy wymiatające, które nie będą podrażniać dziąseł. Warto włączyć do codziennej higieny pastę z fluorem. Ważne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej.
Zdrowa dieta
Dieta ma duży wpływ na rozwój próchnicy. Do produktów próchnicotwórczych należą przede wszystkim te z dodatkiem cukru, czyli słodycze oraz słodkie napoje. Dobrze unikać także słonych przekąsek bogatych w węglowodany, czyli wszelkiego rodzaju chipsów czy chrupek. Do diety warto natomiast włączyć ryby morskie, jaja, drób, produkty mleczne niezawierające cukru.