Ukruszony ząb stanowi dla wielu osób przede wszystkim defekt wizualny, szczególnie jeśli ubytek jest znaczny lub dotyczy przednich zębów. Ukruszenie wpływa również na stan zdrowia jamy ustnej. Nieleczone może prowadzić na przykład do nadmiernego ścierania się pozostałych, zdrowych zębów. Z tego względu tak ważna jest szybka reakcja. Jakie są metody odbudowy ukruszonego zęba? Spieszymy z odpowiedzią.
Wypełnienie kompozytowe
Wypełnienie kompozytowe to miękki, plastyczny materiał światłoutwardzalny. Kolor żywicy kompozytowej dobiera się w taki sposób, aby pasował on do odcienia zębów pacjenta. Dzięki temu odbudowany ząb wygląda całkowicie naturalnie. Wypełnienie kompozytowe jest podstawową metodą odbudowy. Stosuje się ją głównie w przypadku niewielkich ubytków.
Włókno szklane
Kolejna metoda odbudowy ukruszonego zęba to wykorzystanie włókna szklanego. Jest to materiał znacznie twardszy od wypełnienia kompozytowego. Używa się go między innymi do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym, a także uszkodzonych mechanicznie w znacznym stopniu. Włókno szklane jest polecane szczególnie w przypadku ukruszonych zębów przednich, aby dodatkowo je wzmocnić i zapobiec ewentualnemu ponownemu złamaniu.
Choć jest to trwały sposób odbudowy ukruszonego zęba, istnieją pewne przeciwwskazania do jego zastosowania. Dotyczą one pacjentów cierpiących na bruksizm czy z nadmiernie rozchwianymi zębami, na przykład w wyniku parodontozy.
Licówki oraz korony
Gdy odbudowa za pomocą wypełnienia kompozytem lub włóknem szklanym jest niemożliwa, stosuje się licówki lub korony. Licówki zakłada się na naturalną koronę zęba pacjenta. Korony natomiast można założyć zarówno na naturalną koronę, jak i na specjalny wkład koronowo-korzeniowy w przypadku całkowitego zniszczenia naturalnej korony zęba.