fbpx
dentysta

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe, profesjonalnie nazywane leczeniem endodontycznym, jest zabiegiem owianym złą sławą. Wielu pacjentów obawia się go ze względu na ból – niesłusznie, leczenie wykonuje się bowiem z wykorzystaniem skutecznego znieczulenia. Co więcej, zabieg ten pozwala na uratowanie zębów, które w innym wypadku musiałyby zostać usunięte. Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wykonuje się przede wszystkim w przypadku, gdy w zębie dojdzie do nieodwracalnego zapalania miazgi. Najczęściej jest ono skutkiem nieleczonej, zaniedbanej próchnicy. Do innych przyczyn takiego stanu należą poważne urazy zębów, w tym złamania, a nawet bruksizm. Stan zapalny może występować razem z martwicą czy obrzękiem okolicznych tkanek.

Pacjenci z zapaleniem miazgi odczuwają silny, pulsujący ból, nierzadko taki, który ciężko uśmierzyć ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi. Dolegliwości nasilają się podczas jedzenia czy picia. Ząb staje się bardzo wrażliwy nie tylko na ciepło czy zimno, ale i dotyk. Są to objawy, które powinny skłonić do jak najszybszego umówienia wizyty w gabinecie dentystycznym. Zignorowanie ich może doprowadzić do sytuacji, w której uratowanie zęba za pomocą leczenia kanałowego będzie niemożliwe.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to proces wieloetapowy. Rozpoczyna się od wykonania RTG zęba. Dzięki niemu dentysta może dokładnie ocenić liczbę kanałów korzeniowych, ich stan i rozmieszczenie. Kolejny etap polega na oczyszczeniu zęba z wszelkich zmian, np. próchniczych oraz usunięciu zainfekowanej miazgi, potocznie nazywanej korzeniami. Tak opracowane kanały są dezynfekowane oraz suszone, a następnie wypełniane gutaperką. Ostatni etap to odbudowa korony zęba.

callnow(84) 63 963 30