Kiedy warto skorzystać z pomocy ortodonty?
Wada zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny. To przede wszystkim stan, który nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Niepoprawne ułożenie zębów w szczęce powoduje problemy z prawidłowym gryzieniem i przeżuwaniem pokarmu. Pojawiają się przeciążenia zębów w zgryzie, co w efekcie doprowadza do pogłębienia problemu. Dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy ortodonty.
Skorygowanie wady zgryzu jest niezwykle istotne. Leczenie najszybciej postępuje u dzieci. Korektę można przeprowadzić także w późniejszym wieku, choć trzeba wiedzieć, że w Polsce refundacja zabiegów ortodontycznych przez NFZ przysługuje tylko osobom do 12 roku życia.
Jak pokazują dane statystyczne, najczęściej to właśnie nastolatki i osoby dorosłe decydują się na założenie aparatu.
Dlaczego warto leczyć się u ortodonty?
Wady zgryzu to zagrożenia dla naszego zdrowia, ponieważ krzywe zęby ciężej jest doczyścić, a to bezpośrednio przekłada się na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia próchnicy. Ubytki natomiast to infekcje, które mają wpływ także na inne organy naszego ciała. Krzywe zęby to również większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia (np. ropnie i stany zapalne dziąseł). Wady zgryzu oddziałują również na fizjonomię rozgryzania i żucia pokarmu, a w dłuższej perspektywie obciążają stawy skroniowo-żuchwowe. Warto skorzystać z leczenia ortodontycznego, które teraz dostępne jest w większości dobrych gabinetów dentystycznych.
Jak przygotować się do leczenia ortodontycznego?
Założenie aparatu ortodontycznego powoduje, że utrzymanie higieny zębów jest nieco trudniejsze. Głównie właśnie z tego powodu dentyści zalecają najpierw wykonanie leczenia wszystkich ubytków w jamie ustnej, a dopiero potem pozwalają założyć aparat korygujący zgryz.
Odbudowa uszkodzonych przez próchnicę tkanek zęba i wyleczenie chorób dziąseł to pierwszy krok przed założeniem aparatu. W następnej kolejności wykonuje się skan zębów i tomografię, zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia wewnątrz i zewnątrzustne oraz wspólnie z ortodontą wybiera się metodę leczenia wady zgryzu oraz cały plan. W tym momencie można też określić ogólny koszt takiej inwestycji we własne zdrowie.
Kolejnym krokiem jest założenie aparatu ortodontycznego. Głównym etapem leczenia są regularne kontrole aparatu, których dokonuje się podczas wizyt wyznaczanych zazwyczaj co 4 tygodnie. Przy najczęstszych wadach zgryzu proces leczenia trwa około dwóch lat, po czym demontuje się aparat stały i jeszcze przez pewien czas nosi się aparat retencyjny, który zapobiega ponownemu przemieszczeniu się zębów.
Proste i piękne zęby to nie tylko dobry efekt estetyczny i wysoka pewność siebie. To przede wszystkim zdrowie. Trzeba pamiętać, że nieleczone wady zgryzu mogą doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji.