Brak uzębienia to problem, który może dotknąć pacjentów w każdym wieku. Zarówno pojedyncze, jak i mnogie ubytki znacząco obniżają komfort życia – uniemożliwiają gryzienie ulubionych pokarmów i powodują dolegliwości bólowe. Co więcej, mogą również wpływać na poczucie własnej wartości. Z tego względu odbudowa uzębienia jest niezwykle ważna. Można ją przeprowadzić m.in. za pomocą implantów zębowych.
Zastosowanie implantów zębowych
Implanty zębowe można z powodzeniem wykorzystywać zarówno do odbudowy pojedynczych, jak i mnogich braków zębowych. Mają one postać tytanowych śrub, które wszczepia się w kość pacjenta. Choć może się wydawać, że jest to bolesny zabieg, nic bardziej mylnego. Wszczepienie implantu przeprowadza się z wykorzystaniem skutecznego znieczulenia miejscowego.
W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta na implantach umieszcza się jedno z kilku rozwiązań protetycznych – korony, mosty lub protezy całkowite. Korony są stosowane w przypadku pojedynczych braków, mosty z kolei wykorzystuje się do odbudowy braków mnogich. Protezy całościowe są przeznaczone dla pacjentów, którzy nie mają już własnych zębów.
Zaletą implantów zębowych jest przede wszystkim wygoda użytkowania. Pacjenci nie muszą się martwić o samodzielne, codzienne mocowanie protez. Nie odczuwają też dyskomfortu w jamie ustnej – odbudowane w ten sposób uzębienie do złudzenia przypomina to naturalne.
Kiedy wszczepienie implantu zębowego jest niemożliwe?
Implanty zębowe nie mogą być jednak stosowane u każdego. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim osób młodych, u których kości są jeszcze w fazie wzrostu, jak i starszych pacjentów, cierpiących na zaawansowaną osteoporozę. Część przeciwwskazań jest tymczasowa – należy do nich np. ciąża czy aktywna infekcja.