fbpx
korony protetyczne

Kiedy warto się zdecydować na korony protetyczne?

Korony protetyczne są szeroko stosowane w stomatologii w celu poprawy wyglądu i funkcjonalności zębów. Zrozumienie, kiedy dobrze jest zdecydować się na korony, może pomóc w podjęciu najlepszej decyzji dla zdrowia jamy ustnej.

Przyczyny wyboru koron protetycznych

Wybór rodzaju koron protetycznych oraz tego, kiedy po nie sięgnąć, musi być zawsze skonsultowany z protetykiem, który dobierze właściwe rozwiązania. Różnego rodzaju korony są stosowane:

  • gdy zęby są zniszczone przez próchnicę, pęknięcia czy urazy;
  • po ciężkim leczeniu kanałowym, gdy zęby wymagają odbudowy, są osłabione i podatne na uszkodzenia; korony wzmacniają zęby, przywracając im odpowiednią wytrzymałość;
  • po usunięciu zęba – korona może być częścią uzupełnienia protetycznego w postaci mostu lub implantu;
  • w celach estetycznych – korony służą także poprawie estetyki u pacjentów z silnie przebarwionymi, krzywo ułożonymi lub nieestetycznie ukształtowanymi zębami.

Korony wykonuje się zazwyczaj podczas jednej wizyty, choć czasami wymagają kilku odwiedzin u protetyka.

Rodzaje koron protetycznych

Najczęściej stosowane są korony pełnoporcelanowe, które są najbardziej estetyczne, doskonale imitują wygląd naturalnych zębów. Są biokompatybilne i gwarantują wysoką jakość użytkowania. Innymi rodzajami koron są korony metalowe, najbardziej wytrzymałe ze wszystkich, ale mało estetyczne, stosowane częściej do zębów tylnych. Dostępne są też korony porcelanowo-metalowe, łączące w sobie wytrzymałość i estetykę. Jedynym minusem jest to, że mogą powodować uczulenia u osób wrażliwych na takie hybrydy.

Warto także rozważyć różne rodzaje materiałów ceramicznych, np. ceramika dwukrzemowo-litowa czy skaleniowa, która stosowana jest do wykonywania licówek porcelanowych i koron protetycznych w przednich odcinkach uzębienia.

callnow(84) 63 963 30