fbpx
Nosisz aparat pamiętaj o higienie

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym – a higiena jamy ustnej

Obecnie wady zgryzu, mogą być leczone zarówno u dzieci, nastolatków, jak również u osób dorosłych. Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia wygląd pacjenta ale także niweluje niektóre wady wymowy, a także zapobiega powstawaniu chorób dziąseł i zębów.

Noszenie aparatu ortodontycznego to nie tylko sposób na piękny uśmiech – ale także pewne wyzwanie związane z codzienną higieną jamy ustnej i dbanie o aparat ortodontyczny.

Jak powinno się dbać o zęby i zapobiegać próchnicy nosząc aparat ortodontyczny?

Podstawowym i niezwykle ważnym zadaniem pacjenta w trakcie leczenia ortodontycznego, ale i oczywiście na co dzień, jest szczególne dbanie i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Należy pamiętać, że aparaty stałe ( zwłaszcza jego elementy, które przyklejone są do powierzchni zęba) znacznie ułatwiają odkładaniu płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych. Nieusuwana systematycznie płytka nazębna, może często powodować demineralizację szkliwa. Powstają one najczęściej wokół elementów aparatu: zamków, pierścieni, jak również w okolicach przyszyjkowej zębów.

WAŻNE !!!

Nosząc aparat trzeba pamiętać, o dokładnym myciu zębów po każdym posiłku i obowiązkowo przed pójściem spać, czyli minimum 4 razy dziennie. Pamiętaj także, że najważniejsze jest mycie wieczorne – gdyż zmniejszone wydzielanie śliny w nocy powoduje, że jest to idealna pora do działania dla bakterii próchnicowych. Po spożyciu posiłków, jeśli nie ma możliwości umycia zębów, pamiętaj starannie i porządnie wypłucz je płukanką lub choćby zwykłą wodą mineralną.

Trudne początki noszenia aparatu ortodontycznego

Samo nałożenie aparatu jest zabiegiem bezbolesnym, jednakże nieprzyjemne uczucie oraz ból może towarzyszyć przez pierwsze kilka dni, zanim nastąpi efekt przyzwyczajenia się do obecności aparatu stałego na zębach.

WAŻNE !!!

  1. W trakcie pierwszych dni noszenia aparatu mogą powstać otarcia na języku czy błonie śluzowej policzków.

  2. Może pojawić się dyskomfort tuż po założeniu aparatu.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego?

Pamiętaj noszenie aparatu wymaga wyjątkowej dbałości o stan jamy ustnej, aby to zapewnić należy dokładnie i precyzyjnie myć zęby nawet po najmniejszych posiłkach. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria takie jak:

– specjalna ortodontyczna szczoteczka do zębów: jeśli do tej pory była używana tylko szczoteczka elektryczna czy soniczna to wystarczy nabyć tylko specjalną końcówkę dla osób noszących aparat;

– specjalne wyciorki oraz szczoteczki jednopęczkowe zdecydowanie ułatwiają czyszczenie trudno dostępnych miejsc np.: okolice około zamkowe;

– pasta do zębów ( dla osób leczonych ortodontycznie ) warto zasięgnąć informacji u lekarza ortodonty jaki rodzaj pasty będzie odpowiedni dla szkliwa zębów;

– płyn do płukania jamy ustnej dedykowany dla osób leczonych ortodontycznie

– nić dentystyczna – klasyczna ( najlepiej rozszerzająca się, którą w razie potrzeby można przerwać ) lub typu Super – Floss

– produkty dodatkowe typu pianki do zębów, tabletki do wybielania płytki nazębnej, wosk ortodontyczny

Jak prawidłowo myć zęby przy noszeniu aparatu ortodontycznego ?

Pamiętaj po założeniu aparatu ortodontycznego codzienne szczotkowanie zębów, będzie zajmować znacznie więcej czasu niż miało to miejsce wcześniej. Pierwsze mycie zębów powinno być wykonane rano, przed śniadaniem ( należy to robić przez co najmniej 4 minuty mając na uwadze, że płytka nazębna odkłada się na nich przez całą noc ). Kolejne mycie powinno nastąpić po śniadaniu – umożliwi ono pozbycie się resztek posiłku. Trzecie – po obiedzie, ostatnie – przed snem. Jeśli w międzyczasie spożywane były jakieś przekąski czy drobne posiłki także po nich należy umyć zęby.

– szczoteczkę do zębów ustawiamy względem dziąseł pod kontem 45 stopni i lekko ją dociskamy wykonując krótkie ruchy w przód i tył, w ten sposób powinien być czyszczony każdy ząb przez około 10 sekund. Te same czynności stosujemy przy zewnętrznych, wewnętrznych, tylnych i żujących powierzchniach zębów;

– kolejny etap to czas na oczyszczenie miejsc dookoła aparatu, oczyszczanie zaczynamy od góry;

Jak zapobiegać pojawianiu się próchnicy, nosząc aparat ortodontyczny ?

Dokładna higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego do główna podstawa, lecz należy pamiętać, że aparat stały ( zwłaszcza jego elementy, które przyklejone są do powierzchni zęba ) znacznie ułatwiają magazynowanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych. Zatem jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, aby skutecznie chronić się przed próchnicą ? Przede wszystkim pacjent powinien kontrolować ilość płytki nazębnej i ją odpowiednio eliminować, systematycznie zgłaszać się na zabiegi higienizacyjne i obowiązkowo na wizyty kontrolne.

ZALECAMY, aby każdy pacjent co pół roku udał się na przegląd i profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie, dzięki temu jesteśmy w stanie wcześniej wykryć wszelkie nieprawidłowości i poprawić higienę, zapobiec przedłużaniu się leczenia z powodu złogów nazębnych oraz szybko zareagować w razie powstawania ewentualnych ubytków.

Pamiętajmy – higiena jamy ustnej jest gwarantem nie tylko pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowego uśmiechu. Dbając o zęby w trakcie noszenia aparatu musimy im poświęcić więcej czasu, jednak liczy się efekt końcowy . Wygląd zębów po ściągnięciu aparatu zależy od tego, jak będziecie o nie dbać w tracie leczenia.

callnow(84) 63 963 30