Warto zapamiętać, że nieleczone lub wykryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki, prowadzą do widocznych zmian chorobowych zęba, a nawet jego utraty. Zbyt rzadkie kontrole u dentysty mogą skutkować poważnymi problemami rozwijającymi się w jamie ustnej. Niestety wiele pacjentów umawia się do dentysty wtedy , gdy zaczynają czuć nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból lub nadwrażliwość – objawy na co dzień nieodczuwalne, wcale nie świadczące o tym że zęby są zdrowe. Rozwijająca się próchnica zębów, zazwyczaj nie daje żadnych symptomów, dopiero wizyta kontrolna u dentysty pozwala na wykrycie schorzeń, a zdiagnozowana na wczesnym etapie pozwala na uniknięcie długiego, czasami nieprzyjemnego leczenia.
Dlaczego należy regularnie kontrolować stan jamy ustnej?
Nawet przy bardzo dokładnej i systematycznej codziennej higienie jamy ustnej, nie mamy gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia. Pierwsze objawy są zazwyczaj nie do wychwycenia w domowych warunkach. Zmiany bywają niezauważalne, nie powodujące dyskomfortu i innych dokuczliwych oznak. Rozwiązanie jest jedno – nie można całkowicie zrezygnować z konieczności wizyt w gabinecie stomatologiczny, a najlepiej gdyby wszystkie problemy z uzębieniem były poddane diagnostyce na wczesnym ich etapie rozwoju. Wówczas dentysta może podjąć właściwe kroki, pozwalające na przeciwdziałanie chorobie zwanej próchnicą.
Jak często powinna odbywać się wizyta kontrolna ?
Każda dolegliwość w postaci bólu czy innego nieprzyjemnego uczucia w obrębie uzębienia lub dziąseł powinna być niezwłocznie skonsultowana ze stomatologiem.
Jeśli jednak wizyta ma charakter kontrolny, powinna odbywać się regularnie, jej częstotliwość z reguły określa się raz na 6 miesięcy. W przypadku najmłodszych pacjentów pierwsza wizyta kontrolna zalecana jest w wieku od drugiego do trzeciego roku życia ( tak zwana wizyta adaptacyjna). Później wizyta kontrolna u dzieci powinna odbywać się co 3 -4 miesiące w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian próchnicowych na zębach mlecznych przez wzgląd na ich słabą mineralizację.
Ważne !!!
Rzadkie wizyty kontrolne u dentysty zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. A co za tym idzie – wymagają w konsekwencji bardziej inwazyjnego leczenia. Pamiętajmy odpowiednia profilaktyka to gwarancja zdrowych zębów i jamy ustnej.
Jak wygląda wizyta kontrolna u dentysty ?
Podczas wizyty kontrolnej lekarz dentysta sprawdza nie tylko stan wszystkich zębów oraz ich wypełnień, ale także ocenia kondycję dziąseł i ogólnie całej jamy ustnej. Badanie rozpoczyna się od rozmowy lekarza z pacjentem, czyli tzw. wywiadu medycznego na temat ogólnego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się od ostatniej wizyty. Profilaktyczne badania to przede wszystkim wzrokowa i dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, błony śluzowej policzków, warg, języka oraz kształtów łuków zębowych. Do takiej wizyty można ( i warto) się przygotować. Zaleca się, aby na wizycie kontrolnej poinformować stomatologa o wszystkich dolegliwościach i zmianach dotyczących jamy ustnej, np. nieprzyjemnym uczuciu podczas spożywania słodyczy czy piciu zimnych napojów, bólu zęba mimo braku widocznego ubytku czy zmiany próchnicowej, bólu i krwawieniu dziąseł, a także o nieprzyjemnym zapachu z ust- informujemy o takich dolegliwościach dentystę!!!
Podczas wizyty kontrolnej, przekazane zostają porady prawidłowego czyszczenia zębów i profilaktyki chorób jamy ustnej czyli : porada co do wyboru odpowiedniej szczoteczki, płynu antybakteryjnego, techniki używania nici dentystycznej, wpływu konkretnych pokarmów na stan uzębienia, a także udzielenie odpowiedzi na inne nurtujące pacjenta pytania.
Jeśli podczas badania ryzyko rozwoju chorób dentysta oceni jako wysokie może dodatkowo zlecić wykonanie prześwietlenia RTG, które umożliwi i pozwoli mu na dokładniejszą diagnostykę problemu trudno zauważalnego, np. próchnicę międzyzębową, ropnie, uszkodzenia kości szczęki. Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed dysponuje kompleksowym i przede wszystkim nowoczesnym sprzętem medycznym , który ułatwia diagnostykę problemów na wczesnym etapie, a także usługą specjalistycznego leczenia.
Podczas takiej wizyty lekarz także sprawdza i poddaje ocenie ilość osadu i ilości złogów kamienia gromadzącego się na zębach i jeśli zauważy wyżej wymieniony problem, może skierować pacjenta na odpowiednie zabiegi higienizacyjne ( piaskowanie, skaling i lakierowania). Zabiegi te są bezbolesne.
Ważne !!!
Aby utrzymać w dobrej kondycji zęby pamiętajmy, że zabieg higienizacyjny ( usuwania kamienia, skalingu ) powinien być przeprowadzony raz na pół roku !!!
W przypadku, gdy okazuje się podczas wizyty kontrolnej, że zęby wymagają leczenia, dentysta przedstawia możliwe opcje/ techniki , oraz za zgodą pacjenta wyznaczane są kolejne wizyty.
Warto pamiętać, że organizm funkcjonuje jako całość, a uzębienie i pozostałe elementy jamy ustnej są jego integralną częścią. Brak kontroli ich stanu w gabinecie stomatologicznym, może negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie uśmiechu, ale także na innych strefach zdrowia.
Pamiętajmy, że przegląd stomatologiczny jest bardzo ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej, dlatego nie lekceważ tych wizyt – zapisz się już dziś !!!