fbpx
chirurgia

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia to dział stomatologii zajmujący się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej.

Zabiegi, które wykonuje chirurg stomatolog, dotyczą tkanek miękkich i twardych. W naszej klinice wszystkie zabiegi chirurgiczne  wykonuje  doświadczony lekarz , który używa nowoczesnego sprzętu i materiałów. Dzięki temu leczenie jest bezpieczne i skuteczne. Wszelkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym – dlatego są bezbolesne . Zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologa wspierają leczenie endodontyczne, periodontologiczne, implantologię oraz protetykę.

W  Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed zajmujemy się: usuwaniem zębów których nie można wyleczyć, extrakcją zębów mądrości, usuwaniem lub odsłanianiem zębów zatrzymanych,  resekcją wierzchołków korzeni, korektą tkanek miękkich (wędzidełka, fałdy bł. śluzowej), zabiegami regeneracji kości przed implantacją, podnoszeniem dna zatoki szczękowej, pokrywaniem recesji dziąsłowych.

Ekstrakcja zęba to wyjęcie całego zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi.

Chirurgiczna ekstrakcja zęba polega na usunięciu z zębodołu zęba , który jest zatrzymany w kości całkowicie lub częściowo lub gdy korzenie zęba pozostały w dziąśle i są one mocno zakrzywione.

Zdarza się, że zęby mądrości , tzw ósemki ,  przysparzają  licznych problemów – nie chcą się wyrzynać lub ich położenie nie jest prawidłowe, powodują dolegliwości bólowe i obrzęk – wówczas konieczne jest usunięcie ósemki. Jeżeli ząb mądrości ustawiony jest prawidłowo, usunięcie ósemki przebiega podobnie jak ekstrakcje innych zębów. W przypadku komplikacji wymagane może być przeprowadzenie przez chirurga stomatologa zabiegu dłutowania wewnątrz- lub zewnątrz- zębodołowego.

Usunięcie ósemki – powikłania

Profesjonalne podejście naszego zespołu, jego wiedza i doświadczenie wsparte nowoczesną technologią sprawiają, że pacjent, który zdecyduje się na ekstrakcję zęba mądrości nie musi obawiać się groźnych powikłań. Dolegliwości  takie  jak niewielki obrzęk, sporadyczne krwawienie i dolegliwości bólowe operowanego miejsca  powinny ustąpić w krótkim czasie. Chirurg stomatolog udziela wszelkich zaleceń   pozabiegowych oraz przepisuje leki, które przyspieszają  gojenie.

Resekcja wierzchołka zęba

Kiedy leczenie kanałowe nie jest możliwe lub doszło do przepchnięcia wypełnienia kanałowego poza tkanki wierzchołka korzenia zęba  czy złamania narzędzia w kanale, a kość otaczająca korzeń dotknięta jest zmianami chorobowymi – wykonujemy resekcję wierzchołka korzenia. Polega ona na odcięciu i usunięciu fragmentu  korzenia  wraz ze zmianami okołowierzchołkowymi . Po dokładnym oczyszczeniu  tkanek ,   kość wyrostka zębodołowego samoistnie się goi . Zabieg taki  pozwala  na  uniknięcie ekstrakcji zęba .

W naszej klinice wykonujemy także zabiegi  hemisekcji . Stosowna jest ona przy zębach wielokorzeniowych. Ma za zadanie odcięcie i usunięcie fragmentu zęba, który nie może być  poddany leczeniu zachowawczemu. Pozostała część zęba może służyć jako odbudowa protetyczna.

Chirurgiczne wydłużenie korony zęba wykonujemy  w przypadku zbyt krótkich koron zębów lub gdy pacjent ma tzw „ uśmiech dziąsłowy „  czyli zaburzoną estetykę biało–czerwoną z nadmiernie widocznym dziąsłem. Zabieg przeprowadzany jest w  znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu fragmentu dziąsła oraz plastyce brzegu kości w celu wytworzenia  tzw nowej szerokości biologicznej .

Pokrywanie recesji dziąsłowej

Recesja dziąsła polega na wyeksponowaniu  szyjki  lub fragmentu korzenia zęba, co niejednokrotnie powoduje nadwrażliwość  na zmiany termiczne i mechaniczne.  Jest to często duży defekt estetyczny ponieważ  korony kliniczne zębów są nadmiernie wydłużone  szczególnie jeśli występuje  tzw. wysoka linia uśmiechu- czyli pacjent uśmiecha się szeroko , odsłaniając szyjki zębów .

W  Multimed Zamość  wykonujemy zabiegi pokrywania recesji dziąsłowych przy pomocy przeszczepów  łącznotkankowych  pobranych od tego samego pacjenta.

Po zabiegach chirurgicznych otaczamy pacjenta  szczególną opieką i troską.  Każdy pacjent otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące postępowania po zabiegu i jest informowany  o możliwych  ewentualnych powikłaniach.

callnow(84) 63 963 30