fbpx
periodontologia

Periodontologia

Periodontologia  to diagnozowanie oraz leczenie chorób przyzębia ( m in takich jak zapalenie przyzębia) u pacjentów w każdym wieku.

Czym właściwie jest przyzębie?

Nazywamy w ten sposób tkanki twarde oraz miękkie otaczające ząb i utrzymujące jego pozycję w zębodole. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian chorobowych w ich obrębie, dobry periodontolog podejmuje leczenie, które jest w stanie zapobiec groźnym konsekwencjom dla całego organizmu.

Periodontologia to nie tylko leczenie, ale też działania profilaktyczne dotyczące struktur otaczających zęby , samych zębów a także całego organizmu pacjenta. Krwawienie dziąseł i uczucie dyskomfortu w jamie ustnej mogą oznaczać poważne problemy ze zdrowiem, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować. Jednak mimo tego, że temat tzw „ paradontozy” jest coraz częściej podejmowany przez specjalistów  oraz media, choroba ta dla znacznej części społeczeństwa pozostaje wstydliwym kłopotem. Musimy uświadomić sobie, że kłopot ten jest niezwykle powszechny – szacuje się, że na choroby przyzębia cierpi co druga osoba w naszym kraju!

Jakie czynniki prowadzą do paradontozy?

Zapalenie dziąseł i przyzębia wynika w większości przypadku z niedostatecznej higieny jamy ustnej oraz predyspozycji genetycznych. Choroba ta rozwija się podstępnie przez płytkę bakteryjną i kamień nazębnym, gromadzący się nad-  i poddziąsłowo na powierzchni zębów pacjenta. Kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, które mogą infekować otaczającą zęby kość wyrostka zębodołowego Rozwojowi paradontozy sprzyjają także inne czynniki, które prowadzą do gromadzenia się płytki bakteryjnej np. nawisające czy nieszczelne wypełnienia, nieprawidłowe  uzupełnienia protetyczne,  czy stłoczenia zębów przy wadach zgryzu.

Powinniśmy być niezwykle uczuleni już na pierwsze niepokojące objawy, takie jak  : krwawienie z dziąseł i obrzęk  dziąseł, odsłanianie się szyjek zębów  czy ich wydłużanie,  duża nadwrażliwość na zmiany temperatury, nieprzyjemny zapach z ust, czy zauważony ruchomy ząb (bądź zęby).

Periodontolog, może w porę oddalić od nas niebezpieczeństwo paradontozy.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładne badanie stanu przyzębia, wykonuje zdjęcia radiologiczne i ustala  dalszy plan leczenia.

Podstawowym i koniecznym zabiegiem w leczeniu chorób przyzębia jest  skrupulatne oczyszczenie zębów z kamienia nad- i poddziąsłowego , usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i osadów oraz wygładzenie powierzchni korzeni zębów ( tzw root planing ).

W leczeniu  periodontopatii  wykorzystujemy następujące zabiegi :

Usuwanie kamienia nazębnego (scaling)

Zabieg ten przeprowadzamy przy pomocy scalera ultradźwiękowego lub ręcznie, wykorzystując scalery i kiret. Zaleca się powtarzanie zabiegu co pół roku. Pacjenci cierpiący na stany zapalne przyzębia powinni poddawać mu się o wiele częściej, raz na 2-3 miesiące. Po przeprowadzeniu zabiegu gładkie powierzchnie zębów należy pokryć lakierem fluorowym, dzięki czemu można zapobiec nadwrażliwość po scalingu oraz rozwojowi próchnicy korzeni zębów.

Piaskowanie zębów

Zabieg przeprowadzamy za pomocą specjalnej piaskarki stomatologicznej.  Oczyszcza ona powierzchnię zębów z osadów z papierosów, kawy i herbaty. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i zapewnia niesamowite efekty – zęby pacjenta stają się lśniące i gładkie. Regularnie przeprowadzane piaskowanie wspierane odpowiednią troską o higienę jamy ustnej w znacznym stopniu poprawia kondycję zębów i przyzębia, a także zapobiega chorobom przyzębia i próchnicy.

Lakierowanie zębów

W trakcie tego zabiegu stomatolog pokrywa powierzchnię gładką wszystkich zębów lakierem fluorowym (np. Fluor Protector). Dzięki temu działaniu zęby stają się mniej wrażliwe, bardziej odporne na próchnicę, a przebarwienia próchnicowe (białe lub brązowe) ulegają remineralizacji. Lakierowanie stanowi doskonałe uzupełnienie scalingu, piaskowania zębów, okazuje się też niezwykle pomocne przy nadwrażliwości zębów oraz u pacjentów leczonych aparatami stałymi lub po zakończeniu leczenia.

Kiretaż otwarty

W przypadku głębokich kieszeni przyzębnych wykonuje się zabieg polegający na  otwarciu dziąsła pod kontrolą wzroku w okolicy  istniejącej zmiany i dokładnym oczyszczeniu zmienionych zapalnie tkanek za pomocą kiret. Po wykonaniu  kiretażu  otwartego dziąsła zaszywa  się ponownie.

Terapia Vectorowa

System Vector to bezinwazyjna, skuteczna oraz komfortowa dla pacjenta metoda leczenia, jak i profilaktyki chorób przyzębia. Urządzenie precyzyjnie zwalcza przyczyny paradontozy i usuwa złogi, kamień oraz bakterie bez konieczności wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Na końcówki urządzenia podawany jest fluid zawierający cząsteczki hydroksyapatytu, dzięki czemu z kieszonek usunięta jest nie tylko szkodliwa flora bakteryjana, ale także powierzchnie korzenia zostają wypolerowane i uzdatnione w ten sposób, aby powstał nowy przyczep dziąsła do korzeni zębów.   Zabieg urządzeniem VECTOR trwa ok 1-1,5 godziny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent może wrócić do zwykłych czynności. Po 4-6 tygodni wykonywane jest badanie kontrolne. Po zabiegu VECTOR-em dziąsła są zdrowe, bladoróżowe, sprężyste, znika całkowicie lub znacznie zmniejsza się ich krwawienie, obrzęk i bolesność.

Przeprowadzamy także zabiegi  z zakresu chirurgii śluzówkowo- dziąsłowej:  gingiwoplastykę , gingiwoosteoplastykę, a także zabiegi  regeneracyjne przy użyciu preparatu Emdogain , materiałów kościozastępczych i PRF.

callnow(84) 63 963 30