Zabiegi profilaktyczne chronią zęby i przyzębie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak kwasy czy bakterie.
Kamień nazębny stanowi zagrożenie dla zębów i dziąseł Jest on siedliskiem patologicznych bakterii, które mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób przyzębia , zębów a także całego organizmu.
Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne. Codzienna higiena jamy ustnej to czasami zbyt mało, by się przed nim uchronić. Dotyczy to w szczególności kamienia poddziąsłowego, do którego nie sposób dotrzeć podczas mycia zębów.
Scaling – czyli usuwanie kamienia pozwala na pozbycie się wszelkich złogów i przebarwień. Wykonywany jest za pomocą ultradźwięków oraz za pomocą ręcznych scalerów i kiret. . Następnie gładkie powierzchnie zębów pokrywamy lakierem fluorowym. Jest to zabieg znoszący nadwrażliwość oraz zapobiegający próchnicy korzeni zębów. W profilaktyce chorób przyzębia, zabieg ten wykonujemy co pół roku. Natomiast u pacjentów cierpiących na stany zapalne przyzębia – periodontopatie – co 2-3 miesiące
Piaskowanie zębów
Zabieg wykonywany jest za pomocą profesjonalnej piaskarki stomatologicznej. Zalegające na powierzchni zębów osady z papierosów, kawy, herbaty traktowane są specjalnym proszkiem, który w obecności wody, pod dużym ciśnieniem oczyszcza te powierzchnie. Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga podania znieczulenia. Oczyszczone tą metodą zęby są lśniące i gładkie. Jeżeli regularnie (co pół roku), oczyszczamy w ten sposób zęby oraz stosujemy odpowiednią technikę ich mycia, zasadniczo poprawia się stan zębów i przyzębia. Dziąsła nie bolą, nie krwawią, stają się bardziej zbite i różowe, zanika brzydki zapach z ust. Dzięki tym zabiegom zapobiegamy również chorobom przyzębia i próchnicy zębów.
Lakowanie zębów
Polega na uszczelnieniu bruzd nowo wyrżniętych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Do tego celu używamy fluorowego laku lub płynnego kompozytu, który mechanicznie chroni bruzdy przed próchnicą. Stosujemy go głównie u dzieci i młodzieży , chociaż po uprzednim przygotowaniu bruzd, można ten zabieg wykonać również u dorosłych. Lakowane zęby powinny kontrolujemy co 6 miesięcy, gdzie sprawdzamy szczelność założonego materiału
Lakierowanie zębów
czyli pokrycie powierzchni gładkich wszystkich zębów, płynnym lakierem o wysokim stężeniu fluoru . Fluor wbudowuje się w szkliwo zębów i chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów . Zęby stają się bardziej odporne na próchnicę, a przebarwienia próchnicowe (białe lub brązowe) ulegają remineralizacji. Lakierowanie wykonujemy po scalingu, piaskowaniu , przy nadwrażliwości zębów oraz u pacjentów leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi- podczas wizyt kontrolnych i po zdjęciu aparatów. Lakierowanie polecamy szczególnie u dzieci i dorosłych z wysokim ryzykiem próchnicy. Zabieg ten powinien być wykonywany co pół roku.