Jedną z dziedzin naszej działalności jest stomatologia dziecięca, zamiennie nazywana pedodoncją. Skupia się na problemach zębów u dzieci, poprzez leczenie i profilaktykę. Przedmiotem pedodoncji jest m.in. ząbkowanie, leczenie zębów mlecznych i wad zgryzu oraz zapobieganie próchnicy.
Dziecko, które ukończyło rok, powinno udać się z rodzicami na badania profilaktyczne zębów, ponieważ próchnica lub choroby dziąseł mogą pojawiać się już na tak wczesnym etapie. Niestety wciąż popularna jest tzw. próchnica butelkowa, stąd wskazania do regularnego mycia zębów u niemowląt i małych dzieci oraz cyklicznego kontrolowania stanu ich zębów. O ile małe dzieci nie pamiętają pierwszych wizyt w gabinecie stomatologicznym, o tyle u kilkuletnich pierwsza wizyta może mieć znaczący wpływ na ich nastawienie w dorosłym życiu.
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA PIERWSZĄ WIZYTĘ U DENTYSTY?
Pierwsza wizyta u stomatologa jest dla dziecka bardzo znacząca. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do wizyty oraz sam jej przebieg. Z tego powodu w naszym gabinecie zawsze dbamy o przyjazną atmosferę i zapewniamy dzieciom troskliwą opiekę. Dodatkowo w naszej klinice znajduje się poczekalnia z kącikiem do zabaw, a podczas zabiegów nasz stomatolog dziecięcy może włączyć wybraną przez małego pacjenta bajkę.
Istotna jest także wizyta adaptacyjna, w czasie której mali pacjenci poznają gabinet, sprzęty i lekarza. Kluczowe jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń oraz zaufania. Podczas tego spotkania stomatolog dziecięcy wykonuje przegląd zębów i jeśli pacjent jest pozytywnie nastawiony, możliwe jest wykonanie lakowania, lakierowania lub leczenie niewielkiego ubytku. Ważną rolę przed pierwszą wizytą dziecka u stomatologa dziecięcego odgrywają także sami rodzice. Przygotowanie pociechy do wizyty poprzez rozmowę o tym, jak takie badanie i leczenie przebiega, bywa bardzo pomocne. Pomysłowym rozwiązaniem może być również zabawa w dentystę, aby zobrazować małemu pacjentowi, jak wygląda wizyta w gabinecie dentystycznym. Nasz zespół zadba o resztę, nie tylko zajmując się badaniem i leczeniem zębów Twojej pociechy, ale także stwarzając warunki jak najbardziej dla dziecka komfortowe, aby uprzyjemnić mu czas i jednocześnie nie zniechęcić do dalszych wizyt.
OFEROWANE USŁUGI W ZAKRESIE STOMATOLOGII DZIECIĘCEJ
W gabinecie wykonujemy:
Lakowanie zębów mlecznych i stałych bez próchnicy. To bezbolesny zabieg profilaktyczny, który trwa kilka minut.
Lakierowanie chroni zęby przed próchnicą. Dostarcza zębom stężonego fluoru, który nie jest dostępny w domowej higienie. Dzięki fluorowi zęby dziecka stają się odporne na kwasy produkowane przez bakterie próchnicowe.
Jeśli w zębach mlecznych powstają ubytki próchnicowe, należy je leczyć, opracować i wypełnić tak, jak w przypadku zębów stałych. Do wypełniania ubytków w zębach mlecznych stosujemy glassionomery z dużą zawartością fluoru oraz kolorowe wypełnienia kompozytowe Twinky-Star. Są one dostępne w różnych kolorach, a ich wybór należy do dziecka, co stanowi dla niego dodatkową atrakcję.
Jeśli dziecko bardzo boi się leczenia, jest lękliwe lub nadpobudliwe możemy zaproponować sedację wziewną z wykorzystaniem gazu rozweselającego, który uspokaja i poprawia nastrój. Gaz rozweselający to potoczna nazwa podtlenku azotu. Podaje się go wraz z tlenem poprzez maseczkę rozmiarem dopasowaną do twarzy dziecka, aby zapewnić mu jak największy komfort. Działanie gazu rozweselającego można zaobserwować bardzo szybko. Zwykle wystarczy kilka minut, aby dziecko poczuło się zrelaksowane.
Sedacja wziewna nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jedynie zadbać o to, aby dziecko nie spożywało posiłków na około 2-3 godziny przed wizytą w gabinecie. Skutki uboczne stosowania gazu rozweselającego występują rzadko. Jeśli nawet wystąpią, są one łagodne. Mogą pojawić się mdłości, zawroty głowy, senność lub uczucie mrowienia. Istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania sedacji wziewnej, dlatego zawsze przed podaniem gazu lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami. Użycie tej metody jest niemożliwe m.in. w przypadku stwardnienia rozsianego, przeziębienia czy przerostu migdałków.