Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie pozwalające na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie, rano i wieczorem, to zabieg, który jest bardzo ważny ze względów zdrowotnych oraz estetycznych. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest w tym przypadku bardzo ważny. To dzięki niej skutecznie można pozbyć się płytki nazębnej i usunąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Jest ona ważna również dla kondycji dziąseł. Na co zwracać uwagę podczas jej doboru? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Szczoteczki do zębów dla dzieci
O higienę jamy ustnej należy dbać już od najwcześniejszych etapów życia. Już u noworodków i niemowlaków należy regularnie przecierać dziąsła i błony śluzowe gazikiem zwilżonym wodą, aby usunąć resztki pokarmu, które stanowią siedlisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Na późniejszych etapach życia dziecka, gdy pojawiają się pierwsze mleczaki, można wprowadzić szczoteczkę i pastę. Jednak w tym przypadku trzeba stosować wyłącznie produkty przeznaczone dla dzieci. Taka szczoteczka ma małą i krótką główkę, wykonana jest z bardzo delikatnego włosia, zwykle też posiada antypoślizgową rączkę. Idealnie nadaje się zarówno do dbania o higienę jamy ustnej, jak i nauki właściwych zachowań i ruchów.
Szczoteczki do zębów dla dorosłych: miękkość włosia
Jedną z istotniejszych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki do zębów, jest miękkość włosia. Szczoteczki o miękkim włosiu przeznaczone są dla osób, które mają wyjątkowo wrażliwe dziąsła, a także odsłonięte szyjki zębowe, borykają się z problemem krwawiących dziąseł, paradontozą lub są po zabiegach chirurgicznych. Zapewniają one delikatny masaż linii dziąseł, ale wykazują też skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń z płytki zęba.
Najbardziej uniwersalne są szczoteczki o średniej twardości włosia. Są zalecane wszystkim osobom o zdrowych zębach i dziąsłach. Umożliwiają czyszczenie zębów, bez ryzyka podrażnienia dziąseł.
Szczoteczki twarde, które bardzo dobrze usuwają osady i płytkę nazębną, rekomendowane są w wyjątkowych przypadkach. Dotyczy to przede wszystkim osób, które spożywają duże ilości mocnej kawy i herbaty. Nie zawsze jednak wskazane są do codziennego użytku. Nie jest to dobry wybór również dla osób, które mają delikatne dziąsła.
Jeśli nie wiesz, jaka miękkość włosia będzie dla ciebie optymalna, zapytaj o to podczas następnej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Manualna, elektryczna, soniczna — jaki rodzaj szczoteczki?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek. Najbardziej tradycyjne są oczywiście szczoteczki manualne. Oprócz tego coraz częściej zastosowanie znajdują modele elektryczne, które czyszczą zęby poprzez ruchy obrotowe. Szczoteczki soniczne kształtem główki przypominają tradycyjne, jednak działają poprzez emitowanie fal dźwiękowych powodujących drgania, które prowadzą do usuwania zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Które rozwiązanie będzie najlepsze? Udowodniono, że szczoteczki elektryczne i soniczne wykonują zdecydowanie większą ilość ruchów niż manualne, a więc mogą być skuteczniejsze w czyszczeniu. W praktyce jednak najważniejsze jest odpowiednia technika mycia zębów oraz regularność. Szczoteczka manualna z powodzeniem wystarczy, jeśli prawidłowo jej używasz i dbasz o właściwą higienę jamy ustnej rano i wieczorem. Oprócz tego każdy powinien pamiętać o wizytach kontrolnych u stomatologa — przynajmniej raz na pół roku.