Wady zgryzu to bardzo szeroka grupa chorób o różnych przyczynach, specyfice i przebiegu. W wielu przypadkach można im zapobiegać, szczególnie u dzieci, u których występują objawy zaburzeń w budowie lub czynnościach jamy ustnej.
Profilaktyka wad zgryzu
Tak naprawdę zapobiegać wadom zgryzu u dziecka można już na etapie planowania ciąży. Na prawidłowy rozwój płodu ma bezpośredni wpływ zdrowia matki oraz prowadzony przez nią styl życia. Do czynników, które mogą potencjalnie prowadzić do wad zgryzu, zaliczamy m.in. zaburzenia endokrynologiczne i choroby wirusowe, niedobór lub nadmiar witamin, nieodpowiednie warunki bytowe, palenie papierosów itp. Dlatego też ważne jest, aby przyszła mama wykonała wszystkie zalecane przez lekarza badania, prawidłowo się odżywiała i przestrzegała zasad higienicznego trybu życia.
Okazuje się, że zdecydowaną większość wad zgryzu powodują czynniki zewnętrzne, a więc takie, na które mamy bezpośredni wpływ. W przypadku małych dzieci istotne jest m.in. prawidłowe układanie malucha do snu, sposób karmienia, kształt stosowanego smoczka, sposób żywienia i konsystencja pokarmów, a także nieleczone wady postawy.
W ramach profilaktyki wad zgryzu należy wyeliminować takie czynniki jak np. ssanie smoczka, palca lub innych przedmiotów nieprawidłowy sposób połykania, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami. Bardzo ważne jest też przeciwdziałanie próchnicy i odpowiednie jej leczenie w przypadku jej wystąpienia.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy zaburzeń w budowie lub czynnościach narządu żucia, warto możliwie jak najwcześniej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Leczenie wad zgryzu w zdecydowanej większości jest możliwe i przynosi satysfakcjonujące rezultaty.
Czy zawsze można przeciwdziałać wadom zgryzu?
Wcześniejsze przeciwdziałanie wadom zgryzu nie zawsze jest możliwe. Metody profilaktyczne nie sprawdzą się w przypadkach, gdy wady zgryzu spowodowane są czynnikami genetycznymi lub czynnikami działającymi na płód przez organizm matki.