fbpx
leczenie kanalowe

LECZENIE KANAŁOWE

Wśród wielu pacjentów leczenie kanałowe nie wzbudza przyjemnych skojarzeń, jednak nasi stomatolodzy od lat starają się, aby ten zabieg był jak najmniej dokuczliwy, za to jego efekt był widoczny i odczuwalny. Leczenie kanałowe przeprowadzamy korzystając ze skutecznych i bezpiecznych środków znieczulających. Przyjazne podejście do chorego pomaga nam w nawiązaniu pomyślnej współpracy.

Endodoncja jest dziedziną zajmującą się leczeniem zaawansowanych próchniczych zmian chorobowych, w tym zapaleń, a nawet martwicy miazgi zęba, będącej następstwem nieleczonej próchnicy. Dzięki niej w wielu przypadkach usunięcie zęba nie jest konieczne.

Jeśli Twoje problemy dotyczące zębów wymagają szybkiej interwencji, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Chętnie także odpowiemy na pytania związane z endodoncją i spróbujemy rozwiać Twoje obawy i wątpliwości.

KIEDY STOSUJEMY LECZENIE KANAŁOWE?

Dolegliwości bólowe zębów pojawiają się w wyniku nieleczonej próchnicy. Kiedy dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej części zęba, tworzy się ubytek, a bakterie zyskują ułatwiony dostęp do jego wnętrza. Wówczas dochodzi do zapalenia tzw. miazgi zęba, popularnie nazywanej „nerwem” oraz dużych dolegliwości bólowych. Czasami ząb obumiera samoistnie bezobjawowo lub z niewielkimi dolegliwościami bólowymi: mówimy wtedy o martwicy czy zgorzeli zęba. Gdy planujemy kompleksowe leczenie protetyczne, a ząb, który ma być filarem korony lub mostu jest bardzo zniszczony, lub ma duże wypełnienia, obawiamy się złamania korony klinicznej zęba.

We wszystkich tych przypadkach należy przeprowadzić leczenie endodontyczne, czyli kanałowe zęba.

Objawy zapalenia miazgi

Początkowe objawy zapalenia miazgi są niecharakterystyczne, przez co często bywają ignorowane przez pacjentów. Pojawia się niewielki ból. Jego nasilenie można zaobserwować podczas picia zimnych lub gorących napojów, a także jedzenia, szczególnie słodyczy. Zwykle nie utrzymuje się on długo, dlatego bywa mylony z nadwrażliwością. Zgłoszenie się do dentysty na tym etapie daje szansę na zatrzymanie rozwoju zapalenia i wykonanie standardowego leczenia.

Na dalszym etapie zapalenie miazgi objawia się silnym, najczęściej pulsującym bólem. Charakterystyczne jest nasilenie dolegliwości bólowych podczas jedzenia, picia, a nawet dotykania zęba językiem. W takim przypadku zmiany są już nieodwracalne i wymagają przeprowadzenia leczenia kanałowego.

W JAKI SPOSÓB PRZEPROWADZA SIĘ LECZENIE KANAŁOWE?

Leczenie kanałowe w naszej klinice przeprowadzamy według najnowszych światowych standardów w powiększeniu przy pomocy mikroskopu zabiegowego oraz w pełnej izolacji od śliny i bakterii za pomocą koferdamu. Leczenie jest  bezbolesne, precyzyjne i daje trwałe efekty. To sposób na uratowanie i przedłużenie życia zęba oraz wykorzystanie go jako filaru do przyszłej odbudowy protetycznej.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z kanałów korzeniowych, a następnie ich dokładnym oczyszczeniu, poszerzeniu, wypłukaniu środkami dezynfekcyjnymi oraz wypełnieniu kanałów płynną gutaperką. Jest ona obojętna dla organizmu i bardzo plastyczna, co zapewnia perfekcyjne uszczelnienie kanału. Dokładne wypełnienie minimalizuje ryzyko powtórnego zakażenia.

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelna odbudowa zniszczonej korony za pomocą endokorony, materiału kompozytowego czy wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Chociaż leczenie endodontyczne jest pracochłonne, warto się na nie zdecydować. Może ono uchronić nawet mocno zniszczony ząb przed jego usunięciem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest obowiązkowe w przypadku zębów o nietypowej anatomii, zakrzywionych lub wąskich kanałów, częściowej obliteracji – czyli zamknięcia kanałów korzeniowych, perforacji bądź złamania narzędzia. Pozwala też na znalezienie dodatkowych, wcześniej niewidocznych kanałów. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to ratunek dla zębów, które kiedyś byłyby skazane na ekstrakcję.

Podczas zabiegu mikroskop umieszczony jest nad głową pacjenta na specjalnym długim ramieniu wysięgnika. Użycie mikroskopu zabiegowego – umożliwiającego nawet 40-krotne powiększenie obrazu leczonego zęba – zdecydowanie zwiększa szanse na powodzenie leczenia.

POWTÓRNE LECZENIE KANAŁOWE

Jeśli poprzednie leczenie kanałowe nie zakończyło się sukcesem, np. kanały korzeniowe nie zostały prawidłowo wypełnione lub w tkankach okołowierzchołkowych toczy się proces zapalny, proponujemy wykonanie powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem. Stan zapalny toczący się w martwych zębach może być przyczyną tzw. choroby odogniskowej, która może umiejscawiać się w różnych organach ludzkiego organizmu, np. w sercu, nerkach, stawach czy narządzie wzroku. Dzięki temu, że mamy do dyspozycji specjalistyczne instrumentarium oraz wysokiej klasy mikroskop Leica, przeprowadzamy także zabiegi usunięcia złamanych narzędzi kanałowych. Po zakończeniu leczenia niezwykle ważna jest okresowa kontrola radiologiczna zębów leczonych endodontycznie, gdyż niejednokrotnie mogą one nie wykazywać żadnych dolegliwości, a proces zapalny może toczyć się w tkankach podstępnie.

Cena leczenia kanałowego znajduje się w naszym cenniku, chętnie odpowiemy też na wszelkie pytania podczas wizyty.

callnow(84) 63 963 30