Leczenie kanałowe w naszej klinice przeprowadzamy według najnowszych światowych standardów w powiększeniu za pomocą mikroskopu zabiegowego oraz pełnej izolacji od śliny i bakterii za pomocą koferdamu. Leczenie jest bezbolesne, precyzyjne i daje trwałe efekty. To sposób na uratowanie i przedłużenie życia zęba oraz wykorzystanie go jako filaru do przyszłej odbudowy protetycznej.
Kiedy stosować leczenie kanałowe?
Dolegliwości bólowe zębów pojawiają się w wyniku nieleczonej próchnicy. Kiedy dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej części zęba- tworzy się ubytek, bakterie zyskują ułatwiony dostęp do jego wnętrza. Wówczas dochodzi do zapalenia tzw miazgi zęba , popularnie nazywanej „nerwem „ oraz dużych dolegliwości bólowych. Czasami ząb obumiera samoistnie – bezobjawowo lub z niewielkimi dolegliwościami bólowymi – mówimy wtedy o martwicy czy zgorzeli zęba. Gdy planujemy kompleksowe leczenie protetyczne , a ząb który ma być filarem korony lub mostu jest bardzo zniszczony lub ma duże wypełnienia – obawiamy się złamania korony klinicznej zęba .
We wszystkich tych przypadkach należy przeprowadzić leczenie endodontyczne – czyli kanałowe zęba.
Jak przeprowadza się leczenie kanałowe ?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z kanałów korzeniowych, a następnie ich dokładnym oczyszczeniu, poszerzeniu , wypłukaniu środkami dezynfekcyjnymi oraz wypełnieniu kanałów płynną gutaperką. Jest ona obojętna dla organizmu i bardzo plastyczna co warunkuje perfekcyjne uszczelnienie kanału. Dokładne wypełnienie minimalizuje ryzyko powtórnego zakażenia. Całość leczenia przeprowadza się w powiększeniu – za pomocą mikroskopu lub lup zabiegowych i koferdamie – cienka guma zakładana na zęby , która chroni jamę ustną przed środkami dezynfekującymi używanymi podczas zabiegu oraz izoluje leczony ząb przed środowiskiem jamy ustnej – bakteriami i śliną. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelna odbudowa zniszczonej korony za pomocą endokorony , materiału kompozytowego czy wkładu koronowo- korzeniowego i korony protetycznej. Chociaż leczenie endodontyczne jest pracochłonne , wymaga od stomatologa wielu umiejętności i precyzji , a do zabiegu używamy kosztownego sprzętu i instrumentarium , warto się na nie zdecydować. Może ono uchronić nawet mocno zniszczony ząb przed jego usunięciem.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest obowiązkowe w przypadku zębów o nietypowej anatomii, zakrzywionych lub wąskich kanałów, częściowej obliteracji – czyli zamknięcia kanałów korzeniowych , perforacji bądź złamania narzędzia . Pozwala też na znalezienie dodatkowych, wcześniej niewidocznych kanałów.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to ratunek dla zębów, które kiedyś byłyby skazane na ekstrakcję.
Podczas zabiegu mikroskop umieszczony jest nad głową pacjenta na specjalnym długim ramieniu wysięgnika. Lekarz endodonta używając mikroskopu zabiegowego do wielokrotnego -nawet 40x- powiększenia , zdecydowanie zwiększa szanse na powodzenie leczenia.
Powtórne leczenia kanałowe
Jeśli poprzednie leczenie kanałowe nie zakończyło się sukcesem – np. kanały korzeniowe nie zostały prawidłowo wypełnione lub w tkankach okołowierzchołkowych toczy się proces zapalny- proponujemy wykonanie powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem. Stan zapalny toczący się w martwych zębach może być przyczyną tzw choroby odogniskowej , która może umiejscawiać się w różnych organach naszego organizmu np. w sercu, nerkach, stawach czy narządzie wzroku . Dzięki posiadaniu specjalistycznego instrumentarium oraz wysokiej klasy mikroskopu Leica przeprowadzamy także zabiegi usunięcia złamanych narzędzi kanałowych , które zdarzają się czasami jako powikłanie leczenia kanałowego . Po zakończeniu leczenia niezwykle ważna jest okresowa kontrola radiologiczna zębów leczonych endodontycznie, gdyż niejednokrotnie mogą one nie wykazywać żadnych dolegliwości, a proces zapalny toczy się w tkankach podstępnie.
Leczenia kanałowe – cena znajduje się w naszym cenniku, chętnie odpowiemy też na wszelkie pytania podczas wizyty.