fbpx
stomatolog

Kiedy należy iść na pierwszą wizytę do stomatologa?

Wizyty u stomatologa wielu osobom kojarzą się z leczeniem zębów. Bardzo często pierwsze spotkanie dziecka z dentystą oznacza konieczność przeprowadzenia zabiegu, co dla nikogo nie jest przyjemnym doświadczeniem. Tymczasem maluch do gabinetu stomatologicznego powinien trafić nie po to, aby leczyć zęby, lecz w ramach działań profilaktycznie — aby skutecznie przeciwdziałać ewentualnym problemom w przyszłości.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Zgodnie z zaleceniami na pierwszą wizytę adaptacyjną warto udać się do stomatologa dziecięcego nie później niż ok. 18. miesiąca życia dziecka. Niektórzy specjaliści rekomendują wręcz, aby odbyć ją nawet przed 12. miesiącem życia lub po pojawieniu się pierwszego ząbka. Oczywiście w tym przypadku celem nie jest leczenie, lecz zaznajomienie maluszka z lekarzem i gabinetem stomatologicznym. W ten sposób dziecko przekona się, że spotkanie z dentystą nie jest ani strasznym przeżyciem, ani nie wiąże się z bólem czy dyskomfortem. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie przekonać młodego człowieka do rutynowych wizyt kontrolnych. Oprócz tego stomatolog poinstruuje rodziców, w jaki sposób dbać o dziąsła i pierwsze zęby dziecka.

Jak często powinny odbywać się wizyty u stomatologa?

Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co 6 miesięcy w ramach wizyt kontrolnych. To jeden z podstawowych elementów profilaktyki. Zdarza się jednak, że lekarz może zalecić częstsze wizyty. Tak jest przede wszystkim w sytuacji, gdy zdiagnozowane zostaną ewentualne problemy, np. wady zgryzu.

U starszych dzieci podczas wizyt kontrolnych wykonywane są zabiegi profilaktyczne, których celem jest ochrona zębów i przyzębia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak kwasy czy bakterie. Bardzo ważne jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, który stanowi zagrożenie dla zębów i dziąseł. Jest to najlepszy sposób, aby skutecznie przeciwdziałać jednej z najczęstszych chorób zębów u dzieci, czyli próchnicy. Oczywiście dorośli również nie powinni zapominać o stomatologicznych wizytach kontrolnych i zabiegach profilaktycznych, takich jak scaling, piaskowanie zębów, lakowanie i lakierowanie zębów.

callnow(84) 63 963 30