fbpx
Bonding - co to takiego i na czym polega

Bonding – co to takiego i na czym polega

Jest to nieinwazyjna metoda poprawy wyglądu zębów za pomocą nowoczesnych żywic
kompozytowych. Stosuje się ją w przypadku niewielkiego uszkodzenia zębów- odkruszenia, pęknięcia, przebarwienia zębów, plamy na zębach , niedorozwoje szkliwa lub w celu zmiany ich kształtu- niewielkie rotacje zębów , zmykanie diastem/szpar między zębami.

Co daje bonding?

Dzięki procedurze bondingu uzyskujemy bardziej proporcjonalny kształt zębów a co za tym idzie poprawiamy zdecydowanie uśmiech pacjenta nadając mu bardziej harmonijny kształt. Bonding może także stanowić wstęp do wykonania w przyszłości licówek porcelanowych, szczególnie wtedy kiedy pacjent nie jest do końca zdecydowany na przygotowanie zębów pod licówki porcelanowe poprzez szlifowanie. Wykonujemy wtedy bonding w postaci licówek kompozytowych w których pacjent może przyzwyczaić się do zmiany kształtu zębów i wyglądu uśmiechu, a po kilku latach można licówki kompozytowe zamienić na licówki porcelanowe.

Wady i zalety bondingu

Bonding jak wszystkie metody ma swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest szybka poprawa niedoskonałości uzębienia – najczęściej na jednej lub dwóch wizytach. Jest to także metoda bardziej ekonomiczna niż licówki porcelanowe. Często stosuje się zabieg bondingu do podniesienia wysokości zwarcia przy starciu patologicznym uzębienia , w trakcie odbudowy zębów do leczenia ortodontycznego. Wadą bondingu jest to , że z biegiem czasu takie zęby mogą się nieco przebarwiać , ulegać niewielkim uszkodzeniom. Nie są one tak odporne na uszkodzenia jak zęby pokryte porcelaną , ale uszkodzenia te można łatwo naprawić , a niewielkie przebarwienia wypolerować. Żywotność takich licówek kompozytowych szacuje się na 4-5 lat. Ich trwałość uzależniona jest od nawyków żywieniowych i higienicznych pacjenta.
Procedurę bondingu wykonuje się kilkoma metodami- można poprawić kształt zębów bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta lub przy większych zmianach w uzębieniu –tzw metodą „ flow injection”. Wówczas lekarz stomatolog pobiera wycisk lub wykonuje scan uzębienia , a technik przygotowuje tzw wax-up czyli cyfrowy lub woskowy nowy kształt zębów oraz specjalną przezroczystą szynę , którą wykorzystuje się do tworzenia nowego uśmiechu .
Bonding – co to takiego i na czym polega
callnow(84) 63 963 30